SPLIT – „Bio sam protiv uništenja bisti, jer razaranje naslijeđa ne smije biti dio naše kulture. Već duže vrijeme se bavim mišlju da organiziram izložbu jugoslavenskog političkog kiča, a koja bi se zvala “Kompartijo, mirisavo cvijeće” prema naslovu jedne pjesmarice. Osim ovih vrijednih bista, našle bi se tu brojne fotografije, knjige i pjesmarice napisane u čast Partije, a koje danas zvuče vrlo naivno i djetinjasto. Nevjerojatno velika je bila produktivnost autora tih djela. Ovog trenutka nisam dovoljno slobodan da kažem kada bi se izložba održala, ali bila bi to zasigurno prva takva izložba u Hrvatskoj“, rekao je za Slobodnu Dalmaciju Stjepan Lozo, ravnatelj Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu povodom moguće izložbe velikih gipsanih bista koje prikazuju poznate partizanske heroje Josipa Broza Titu, Vladu Bagata, Karla Rojca, Sergeja Mašeru, Velimira Škorpika i druge, a koje je Pomorski muzej naslijedio iz fundusa nekadašnjega Vojnopomorskog muzeja.
Lozo namjerava prirediti izložbu radova posvećenih bivšoj Partiji nalik onima koje se održavaju u zemljama nekadašnjeg Istočnog bloka.
„Poznato mi je da u Mađarskoj postoji i muzej koji prikuplja sve velike spomenike iz komunističkog doba“, dodao je Lozo za Slobodnu.