KORČULA – Turistička zajednica grada Korčule priredila je rekonstrukciju Pomorske bitke od 7. rujna 1298. kada su se u Pelješkom kanalu pred Korčulom sukobile tada najjače pomorske sile na Sredozemlju – Genova i Venecija.
U toj je bitki bio zarobljen i Marko Polo, čuveni pomorac i svjetski putnik, prvi istraživač Dalekog istoka i rođeni Korčulanin. U bitki je zapovijedao galijom s ukupno 120 vesala braneći tada Korčulu, jer je Korčulom tada vladala Venecija, koja je bila u sukobu s Genovom.
U velikom pomorskom boju u korčulanskom tjesnacu sudjelovalo je 180 galija. Iako je bilo obostranih gubitaka, bitku je dobila Genova.
Zapovjednik venecijanske flote Andrija Dandolo poginuo je u tom sukobu, a mnogi ugledni venecijanski pomorci i zapovjednici bili su zarobljeni, među njima i Marko Polo, koji je u zatvoru kazivao događaje sa svojih fantastičnih putovanja po Dalekom istoku. Tako je nastao glasoviti putopis koji je napisao zatvorenik Rustichell iz Pise. Taj je putopis u tadašnjoj Europi pobudio veliko zanimanje jer je tada zaostaloj Europi otkrio razvijenu i moćnu kinesku civilizaciju. Knjiga Marka Pola "Čuda svijeta", jedna od najvećih svih vremena, svrstala ga je među najpoznatije pomorce i istraživače, posebno Kine gdje je boravio 17 godina u službi Kublaj-kana, od 1271. prvog cara kineske dinastije Yuan.
U rekonstrukciji Pomorske bitke sudjelovalo je i 20-ak turističkih jedrenjaka koji su "glumili" zaraćene flote, a na svojim su palubama prevozili velik broj Korčulana i turista. U korčulanskom tjesnacu pucali su topovi pa se gust dim u oblacima dizao i do sama grada, a dubrovački su trombonjeri svojim cijevima davali poseban pucački poticaj. Nakon "bitke" jedrenjaci su se vraćali uz istočnu obalu na koju su izišli pobjednici bitke – admiral Lamba Doria, zapovjednik Genovske flote (glumio ga je korčulanski amater Zlatko Padovan). On je zarobio i bacio u lance Marka Pola (glumio ga je dubrovački glumac Frane Perišin).
Prikazom te pomorske bitke u Korčuli je završila i ovogodišnja glavna turistička sezona.
(Hina)