KORČULA – Skupom "Petar Šegedin i njegovo vrijeme" u Korčuli su počeli Dani Petra Šegedina (1909.-1998.), kulturno-znanstvena manifestacija posvećena velikanu hrvatske prozne riječi rođenom u Žrnovu na Korčuli.
Gradonačelnik Korčule Mirko Duhović na otvaranju je rekao kako će se Šegedina pamtiti po prepoznatljivom nenasilnom, ustrajnom i nepokolebljivom zalaganju za Hrvatsku, posebice za materinski hrvatski jezik.
Podsjetio je da se ova manifestacija održava svake druge godine, te da je prvi put održana 2005. godine zahvaljujući inicijativi Šegedinovih prijatelja akademika Dubravka Jelčića i Milana Vukovića, kada je bila postavljena i spomen-ploča na njegovoj rodnoj kući u Žrnovu.
Gradonačelnik Korčule najavio je da se priprema projekt Zaklada "Petar Šegedin". Ona će, kako je dodao, pomagati učenike i studente koji će proučavati Šegedinov rad.
Voditelj skupa akademik Dubravko Jelčić zahvalio je sudionicima koji su, rekao je, shvatili da je Šegedinovo ime vrijednost kojom se ponosimo.
Istaknuo je da je Petar Šegedin otvorena, aktualna i intrigantna tema u hrvatskoj književnoj znanosti, jer se o Šegedinu puno i pisalo i govorilo, ali još uvijek nije ni izdaleka istražen onoliko koliko sama tema zahtijeva i traži. Njegovo je djelo danas za nas neiscrpan izvor istraživanja i spoznaja, a ne smije se zaboraviti ni teške dane koje je Šegedin doživljavao 1971. godine u vrijeme progona.
Šegedin je počeo pisati u časopisu "Pečat", a u početku svoje tekstove objavljuje pod pseudonimom Petar Kružić.
Najpoznatiji je po egzistencijalističkoj trilogiji "Djeca Božja", "Osamljenici" i "Crni smješak", a osim romana pisao je pripovijetke, novele, putopise i eseje.
Pokrovitelj je Dana, koji se po drugi put održavaju, Grad Korčula, a program je ostvaren u suradnji s Ministarstvom kulture, Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti, Maticom hrvatskom i Leksikografskim zavodom "Miroslav Krleža".
Dani Petra Šegedina završavaju u nedjelju 16. rujna.