SPLIT – U Splitu je sinoć u Staroj gradskoj vijećnici otvorena izložba posvećena velikim Dalmatinkama i Splićankama, od Dioklecijanove žene Prisce do velike glumice Zdravke Krstulović.
Kako je rečeno na otvaranju, te su žene obilježile vrijeme u kojemu su živjele i one u gradu podno Marjana ne bi smjele pasti u zaborav.
Izloženi postav predmeta i dokumenata vezan uz život tih poznatih žena iz Splita i Dalmacije organizirale su nakon višegodišnjega istraživanja Udruga Domine iz Splita, a pokrovitelj izložbe je Grad Split.
Junakinje prve takve izložbe u ovom dijelu Hrvatske su: svjetski poznata primabalerina Ana Roje, slikarica i pjesnikinja Cata Dujšin-Ribar, prva žena ministrica u hrvatskoj vladi nakon II. svjetskog rata Anka Berus, autorica legendarne Dalmatinske kuhinje Dika Marjanović Radica, etnologinja i ravnateljica Etnografskog muzeja u Splitu Aida Koludrović, sestra Marka Marulića Bira, slikarica Tina Morpurgo, koja je izgubila život kao žrtva holokausta, te jedna od rijetkih splitskih poduzetnica Marija Monterifi.
Zatim tu je i legendarna Bepina iz Maloga mista Asja Kisić, književnica i novinarka Vinka Šperac, Dioklecijanove žena i kći, Prisca i Valerija, novinarka, publicistica i osnivačica feminističkog ženskog pokreta u Splitu između dva rata Vinka Bulić, operna prvakinja splitskoga HNK Majda Radić Dešpalj.
O proslavljenoj i višestruko nagrađivanoj prvakinji splitskoga HNK Zdravki Krstulović, preminuloj prije nekoliko godina, kojoj je izložba posvećena, večeras je govorila njezina kolegica i prijateljica prvakinja Drame HNK Zoja Odak.
Kazala je kako su sve te žene, svaka u svoje doba, bile neshvaćene, jer su bile daleko ispred svoga vremena, a takva je bila i Zdravka Krstulović, koja je uvijek budila pozornost javnosti, ne samo zbog glume, nego i privatnim životom i stilom.
Jedna od autorica izložbe Mirjana Kučer istaknula je na otvaranju kako Split i Dalmacija, kada je riječ o velikim ženama kroz povijesti, imaju što pokazati. No, problem je što grad Split često nije bio u stanju prepoznati velikane ženskoga spola, tako npr. Ana Roje nikad u svom Splitu nije uspjela otvoriti svoju međunarodnu školu baleta.
"Ovo je izložba tek uvod u temu o velikim ženama Dalmacije s ciljem da se zainteresira javnost i predstave rezultati našega dosadašnjeg istraživanja", kazala je Mirjana Kučer dodavši kako taj "ženski vremeplov nudi sjećanje na žene koje su možda bile prešućivane, ali su ostavile neizbrisiv trag u ovom dijelu Hrvatske".