SPLIT – Najnoviji Brački zbornik (22) svojevrsna je enciklopedija o tom otoku u kojemu su kao dodatak tiskani nadahnuto pisani tekstovi o "otoku trudnome od povijesti i od spomenika" te o opčinjenosti otokom akademika Petra Šimunovića, kojemu je u povodu 75. obljetnice života, posvećen taj svezak.
Prvi broj Bračkoga zbornika objavljen je davne 1940., kada je skupina bračkih intelektualaca s Vladimirom Nazorom i Androm Jutronićem na čelu izdala prvi broj Bračkoga zbornika.
Okupljanja oko tog časopisa, kako napominje glavni urednik Ivo Šimunović, postala su tradicionalna, a zahvaljujući upravo njemu "mnoge povijesne i kulturne vrijednosti otrgnute su su iz zaborava, jer su napisane tisuće i tisuće stranica gotovo o svim područjima bračkoga života".
Brački zbornik podijeljen je u pet dijelova – u prvom su članci koji predstavljaju akademika Petra Šimunovića i njegov znanstveni opus, u drugome dominiraju društvene teme, u trećem jezične, u četvrtome "svebračke" teme o kamenu, vodi, zemlji i podmorju, a u petom dijelu akademik Šimunović dodaje neke svoje teme opisujući duh otoka u kontekstu njegove tjeskobne povijesti.
Autori tekstova o 75. obljetnici života akademika Šimunovića su Dunja Brozović Rončević, Tonko Maroević i Ivo Škarić.
Po riječima Dunje Brozović Rončević akademik Petar Šimunović u Hrvatskoj, ali i u svijetu, poznat je i priznat kao "metafora" hrvatske onomastike današnjice, kao što je to Petar Skok bio u svoje doba.
U tekstu "Živjeti na otoku" glavni urednik zbornika Ivo Šimunović ističe kako je otok vrijednost koja nam je samo povjerena na čuvanje i uporabu te da ga treba sačuvati za nerođene koji na te vrijednosti otoka imaju jednako pravo.
Akademik Šimunović u jednom od triju tekstova "Otok trudan od povijesti i spomenika" opisuje Brač poput golema broda koji se ukotvio u najljepšem prostoru srednjodalmatinskog otočja, na utoku kopnenih i raskrižju morskih putova.
"Kontinent na otoku, kamena poema skladana u mramoru, vatromet boja, slapovi svjetla, dvadesetak slikovitih naselja s obilježjima mediteranskih gradića", takav je za Šimunovića otok Brač na koji se "dolazi načas i ostaje trajno".
U Bračkom zborniku svoje radove još su objavili i Nenad Cambi, Franjo Šanjek, Josip Vrandečić, Dragica Malić, Ivo Babić, Ive Šimat Banov, Josip Bratulić, Josip Lisac, Antica Menac, Jakša Fiamengo, Duško Kečkemet, Maja Štambuk i td.
Predstavljanje Bračkog zbornika, kojemu je nazočan bio i slavljenik akademik Petar Šimunović, održano je sinoć u Splitu. O zborniku su govorili Nenad Cambi, glavni urednik Ivo Šimunović i pjesnik Jakša Fiamengo.