SPLIT – Ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović-Dropulić danas je, u pratnji splitskih gradskih čelnika, razgledala gradilište športske dvorane na razmeđi vojno-pomorske baze Lore i Brodosplita, te izrazila zadovoljstvo dinamikom i kvalitetom radova, koji trebaju biti završeni do 30. prosinca 2008.
Neobično sam zadovoljna dosadašnjim radovima na budućoj višenamjenskoj športskoj dvorani u Lori, koja je, uz zagrebačku, najzahtjevniji građevni projekt, ocijenila je ministrica, podsjetivši da je već posjetila gradilišta dvorana u Poreču, Varaždinu, Zadru i Osijeku. I na njima radovi također teku po planu, pa nema razloga sumnjati da posao ne će biti gotov u ugovorenu roku, dodala je, istaknuvši da se to ne odnosi na brojne popratne sadržaje splitske i zagrebačke dvorane, jer to nije ni bilo predviđeno operativnim planom.
U lipnju se počinje postavljati konstrukcija i instalacijska mreža tako da možemo ustvrditi da će se operativni plan gradnje dvorane potvrditi i u stvarnosti, rekla je ministrica, pohvalivši grad Split "bez čijih napora ne bi bilo moguće provesti taj vrlo zahtjevan građevni pothvat".
Radove na istočnom dijelu ratne luke Lore i zapadnom dijelu Brodosplita, zemljištu koje je Vlada za te potrebe ustupila gradu, izvodi tvrtka Sportski grad TPN koju je, namjenski za gradnju dvorane, osnovao konzorcij Konstruktor inženjering, Institut građevinarstva Hrvatske i Dalekovod, najpovoljniji ponuđač odabran na međunarodnome javnom natječaju.
Svi pripremni radovi već su završili, izgrađena je i asfaltirana nova pristupna cesta, betonirana je prva etaža budućega športskog kompleksa, iznad koje će se postaviti teleskopske tribine, a radnici splitskoga Konstruktora upravo su postavili armaturu za zidove druge etaže.
Ministrica je za idući tjedan najavila sastanak premijera Ive Sanadera s čelnicima gradova u kojima se grade športske dvorane, te dužnosnicima Hrvatskoga rukometnog saveza kako bi se Vlada potanko upoznala s dinamikom dosadašnjih radova.
Gradnja športskog kompleksa u Lori investicija je javno-privatnog partnerstva, vrijedna 147 milijuna eura, a dvorana, s gledalištem za 12 i pol tisuća ljudi i popratnim sadržajima, treba biti izgrađena do 30. prosinca 2008.
Na upit o prijeporima koje je izazvao Pravilnik o licenciranju građevnih tvrtaka ministrica je ustvrdila kako se taj dokument radio dvije i pol godine, te da su u njegovoj izradbi, među inima, sudjelovali i predstavnici HUP-a.
"Kad je Pravilnik donesen, nitko se nije javio s primjedbama. No sada se to dogodilo u Splitu gdje inženjerinške tvrtke prosvjeduju zbog nemogućnosti dobivanja licencije, poput Dal Koninga, iako nemaju dostatan broj građevnih radnika za obavljanje kompliciranih poslova.
Ne može se dobiti licencija ako neka tvrtka ima tek 12 zaposlenih građevinara, kao Dal Koning. Dosta je bilo preprodaje poslova i dosadašnje prakse da neka tvrtka ugovara poslove, a onda ih prepušta drugima, koji joj moraju plaćati proviziju. Toga više nema i tome će ovaj Pravilnik stati na kraj", ustvrdila je ministrica. Poručila je kako će licenciju dobiti samo one građevne tvrtke koje su osposobljene za određene poslove.
Upitana o sudbini Centra za gospodaranje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji, gradnja kojega je prvotno bila planirana u Lećevici u kaštelanskoj Zagori, ministrica je kazala kako unatoč obavljenim pripremama i uloženu novcu, ima još onih koji sumnjaju u njegovu održivost na tom području. Dodala je kako će Ministarstvo, nakon dopunskih stručnih studija, postupiti po odluci skupština Splitsko-dalmatinske i Šibensko-kninske županije, koje će odlučiti hoće li budući centar niknuti u Lećevici ili na Bikarcu.
Iako je Strategijom gospodarenja otpadom, koju je donio Hrvatski sabor, predviđeno da svaka županija ima najviše jedan centar, ministrica je istaknula kako bi bilo bolje, jednostavnije, ali i financijski isplativije da se više županija dogovori o zajedničkom centru.