ŠIBENIK – Općinski sud u Šibeniku odbacio je danas tužbu dijela bivših radnika Remontnog brodogradilišta koji su od države kao osnivača tog ugašenog šibenskog poduzeća tražili isplatu oko 3,1 milijun kuna za zaostale plaće, jubilarne nagrade i regres za godišnji odmor, što nisu uspjeli naplatiti u stečajnom postupku.
Sudac Općinskog suda u Šibeniku Mirko Veleglavac tužbeni je zahtjev odbacio kao neosnovan. U obrazloženju presude Veleglavac je naveo kako nisu točne tvrdnje na kojima se temeljila tužba, po kojima Remontno brodogradilište nije imalo imovine iz koje bi se naplatile tražbine u stečaju. Budući da je imovina Remonta na pomorskom dobru i ne može se prodavati, tužitelji su se pozivali na stečajni zakon po kojemu je u tom slučaju za isplatu dugova odgovoran osnivač poduzeća, odnosno država.
U stečaju je, naime, prodajom imovine uprihodovano oko 22,7 milijuna kuna.
Također, sudac Mirko Veleglavac je kazao kako činjenica što bivši radnici Remontnog brodogradilišta, kao i drugi vjerovnici, nisu uspjeli naplatiti svoje tražbine u tijeku stečajnog postupka, ne čini osnovanom njihovu tužbu.
U ime 305 bivših radnika, koji su tužili državu zbog neisplaćenih tražbina u stečaju Remontnog brodogradilišta, Branko Kronja je danas nakon izricanja presude kazao kako je razočaran, ali nije iznenađen.
"Stečajni je postupak bio prijevara i pozivam ministre pravosuđa i policije da ispitaju taj slučaj", rekao je Kronja koji je najavio da će bivši radnici koji su tužili državu nastaviti pravnu bitku.
Stečajni postupak u Remontnom brodogradilištu u Šibeniku pokrenut je u siječnju 2003., a završio je u ožujku 2006. Nepodmireno je ostalo oko 90 milijuna kuna, a radnici kao vjerovnici u stečaju nisu uspjeli naplatiti oko šest milijuna kuna svojih tražbina.
Djelatnost Remontnog brodogradilišta "Šibenik" 2004. preuzela je tvrtka NCP poduzetnika Gorana Prgina, koja je dobila 30-godišnju koncesiju na luku posebne namjene u Mandalini u Šibeniku.