SPLIT – Gradnja višenamjenske sportske dvorane i poslovnog centra u Lori za potrebe Svjetskog rukometnog prvenstva 2009. godine, odvija se prema predviđenoj dinamici, potvrdila je voditeljica projekta Vedrana Tudor.
Investicija javno-privatnog partnerstva stoji 147 milijuna eura, a dvorana, s gledalištem za 12 i pol tisuća ljudi i pratećim sadržajima, treba biti izgrađena do 30. prosinca 2008. godine.
Radove na istočnom dijela ratne luke Lora i zapadnom dijelu Brodosplita, zemljištu koje je Vlada za te potrebe ustupila Gradu, izvodi tvrtka "Sportski grad TPN" koju je, namjenski za gradnju dvorane, osnovao konzorcij Konstruktor inženjering, Institut građevinarstva Hrvatske i Dalekovod, najpovoljniji ponuđač odabran na međunarodnome javnom natječaju.
Na gradilištu je trenutačno 100-ak radnika s desetak teških strojeva i dizalicama kojima se uklanjaju postojeći objekti i pripremaju temelji buduće dvorane. Gradi se i novi zapadni ulaz u brodogradilište.
Riječ je o najvećem gradilištu u Splitu u posljednjih 30-ak godina, od Mediteranskih igara 1979. godine, na kojemu će biti zaposleno više od 500 radnika tih tvrtki.
Radovi bi se, ovisno o potrebi, trebali izvoditi u tri smjene kako bi se ispoštovali rokovi dovršetka, a pripremni radovi trebali bi biti gotovi za mjesec dana. Izvođači nisu imali poteškoća s arheološkim istraživanjima budući da nije pronađeno ništa što bi zaustavilo ili usporilo radove.
Paralelno će se graditi i novi istočni ulaz u brodogradilište te višekatno parkiralište, uz ostalo, i za potrebe radnika škvera.
Rok je za izgradnju komercijalnih sadržaja, garaže s 1500 parkirališnih mjesta i 25-katnog, 100 metara visokog poslovno-turističkog tornja, buduće najviše zgrade u Hrvatskoj, 15. prosinca 2010. godine.
Ukupna površina izgrađenih objekata bit će 136 tisuća metara četvornih, od kojih na komercijalne sadržaje otpada 59 tisuća metara četvornih. Izvođači najzahtjevnijim zadatkom smatraju izgradnju čelične krovne konstrukcije buduće dvorane dužine čak 80 metara.
Tvrtka "Sportski grad TPN", privatni partner financira izgradnju dvorane i komercijalnih prostora, ishođenje građevinske i uporabne dozvole, te će upravljati radom i održavati objekt idućih 30 godina. Nakon 30 godina zgrade će bez tereta i besplatno biti predane Gradu Splitu.
Grad će, sukladno ugovoru o javno-privatnom partnerstvu, dvoranu koristiti 52 dana godišnje i redovito plaćati mjesečnu zakupninu u iznosu od 4,9 milijuna eura na godinu, od kojih će polovicu plaćati Vlada, prema već zaključenom sporazumu s Vladom.