Sunčane naočale za djecu
Ne izlazite bez sunčanih naočala!
DA SUNČANE NAOČALE nisu isključivo modni dodatak, to smo svi manje više apsolvirali, ali nas svejedno svake sezone ugodno iznenađuju nove dizajnerske kolekcije.
Naočale su, međutim, puno više od toga, one štite oči od ultraljubičastog zračenja i mogućih oštećenja mrežnice i žute pjege koja mogu biti nepoptavljiva, od prekomjernog umaranja i mrštenja čime s e odgađa pojava bora.
Naočale nas brane od stranih tijela, iritacije, infekcija…,ali samo pod uvjetom da ih se zna pravilno izabrati.
Kad je o izboru riječ važnoje znati da su za slabovidne osobe preporučljive fotoosjetljive naočale sa fotokromatskim staklima čiji pigment u vrlo kratkom vremenu reagira na promjenu svjetlosti.
Ljudima koji imaju izrazito svijetle oči najbolje će odgovarati naočale sa tamnim staklima jer bolje štite šarenicu oka koja je mnogo osjetljivija na sunce, dok se vozačima preporučuju osjenčena polarizacijska stakla, tamnija u gonjem, a svjetlija u donjem dijelu.
Pri kupnji vodite računa da veličina naočala jer samo takve odgovaraju razdaljini između očiju i visini ušiju, pa ne ometaju vid. Bitno je da naočale lijepo sjede na nosu i ne ostavljaju vidljiv trag i pazite da vam sunčane naočale ne sjedaju na obraze, a strišavaju nos. Naočale moraju odgovarati i obliku lica i nipošto ne smiju biti malene.
Ne štedite na kvaliteti stakala, jer ona filtriraju sunčevu dvjetlost i zaustavljaju UV zrake. O tome svjedoči garancija i tehnička knjižica koja prati sve originalne naočale.
Stoga, kad kupujete naočale, bez obzira na marku koja im je nalijepljena zatražite od prodavača cetrtifikat, a ako ga nema imate pravo posumnjati da vam ne nudi original.
Važna je i boja stakala. Najbolji su izbor narančasta stakla jer mogu zaustaviti između 90 i 95 posto UV zraka. Na drugom mjestu su zelena, smeđa i siva stakla te sivozeleni i zelenomodri tonovi koja zaustavljaju oko 70 posto opasnih zraka, dok ljubičasta, plava, crvena i žuta stakla pružaju najslabiju zaštitu.
Stručnjaci savjetuju da bez sunčanih naočala tijekom cijelog dana ne izlazite iz kuće, a dobro je usvojiti i naviku da prije izlaska područje oko očiju zaštitite kremom sa zaštitnim faktorom 30.
Ako, pak nosite kontaktne leće, nosite istodobno i zaštitne naočale bez dioptrije. Očima prija i opuštanje, topli i hladni oblozi na vjeđama, pokretanje očiju u svim smjerovima do krajnjih točaka pogleda te vježbe disanja. Oči će taj trud itekako prepoznati!
Pratite kretanje UV indeksa
Tijekom sunčanog dana u ljetnim mjesecima u obalnoj Hrvatskoj je UV indeks 9, a u kontinentalnoj 8. Kad je indeks veći od 7 najbolje se sklanjati od sunca .
100-postotna UV zaštita
Deklaracija o 100-postotnoj zaštiti jedina je garancija da će oči biti kvalitetno zaštićene od opasnih sunčevih zraka. Ako takve naočale još imaju i polarizirane leće to je jamstvo dobre zaštite oka.
U bazen s plivačkim naočalama
Osjetljive oči treba zaštititi i za vrijeme plivanja. Dobro je nabaviti plivačke naočale koje su obavezne u bazenima, nečistome moru i za sve osobe koje nose kontaktne leće.
I djeca ih trebaju nositi
I dječje oči moraju biti zaštićene od sunca
Njima se preporučuju naočale od polikarbonata koji je jako otporan i teško lomljiv materijal, ali je ipak uputno obaviti specijalistički pregled.