STANOVI Uređenje
Interijeri: Pogledajte raskošno uređen splitski stan
ZA kompletnu transformaciju iz prilično nefunkcionalnog stana od 60 metara četvornih, do kompletne adaptacije i stvaranja modernog prostora koji se doima mnogo većim od temeljno zadane kvadrature talentiranom splitskom arhitektu Davoru Hauptmannu trebalo je dva i pol mjeseca.
Mladi bračni par koji je zatražio preuređenje starog stana u splitskoj stambenoj zgradi na prvu je loptu poželio niz radikalnih preokreta. Traženja su im bila jasna: umjesto velike dnevne prostorije i soba, poželjeli su bračnu, dječju i gostinjsku, te dnevni boravak, veću kupaonicu i niz dodatnih detalja koji stvaraju atmosferu. I sve to u 60 kvadrata.
Rečeno – učinjeno. Nakon temeljitog rušenja arhitekt je prvo krenuo u sređivanje dnevnog prostora. Funkcionalno je spojio kuhinju, blagovaonicu i boravak, koji su u svom centru dobili protočni otočić. Svaki je detalj pomno isplaniran, kuhinja sa svim potrebnim elementima, perilicom, dvostrukim frižiderom, ledomatom i maksimalnim svjetlom na fasadi. Tu je i blagovaonica s rasklopnim staklenim stolom, te dnevni boravak s ugodnom kutnom sofom.
Prozirni elementi
– Bit je u preklapanju površina, nišama koje daju dubinu, a samim time povećavaju prostor. Dojam svakako daje i osvjetljenje, u ovom slučaju dodatno pojačano i produženo korištenjem staklenih prizmi.
Sužavanjem velikog ulaznog hodnika dobio se prostor za povećanje kupaonice, koje je dodatno svjetlo dobilo isto preko već spomenutih prozirnih elemenata. Upravo prozirne prizme najbolje nenametljivo dijele kuhinjski prostor od dnevnog boravka. One su se pokazale idealnima, čak više funkcionalnim rješenjem – kaže Hauptmann.
Kupaonica je dobila posve novi izgled. Traženo se proširenje dobilo nauštrb prvotnog, nepotrebno širokog ulaznog hodnika, što je omogućilo posve novi raspored kupaoničkih elemenata. Dominantna je moderna tuš-kabina sa saunom, uvučena u zasebnu nišu. Od ostalog dijela kupaonice odvojena je kaljenim zatamnjenim staklom.
Arhitekt Hauptmann sve je elemente uzdignuo od poda zbog lakšeg održavanja. Bojler je, pak, postavio u vodoravni položaj kako bi se maksimalno iskoristio prostor. Kupaonica je, kao i ostali dio stana, dobila podno grijanje, a s ugrađenim zvučnikom pretvorila se u pravi mali kućni wellness centar.
– Sobe sam odvojio uzdužnim sabirnim hodnikom – garderobom, koji završava ugradbenim ormarom. Postojeće sobe zamijenio sam dvjema dvokrevetnima i jednom jednokrevetnom, sve s prirodnim svjetlom i ventilacijom sa zasebnim mogućnostima grijanja i hlađenja.
Dojam prostranosti postigao sam i oblaganjem poda istom vrstom keramike i prirodnog wenge parketa, bez skokova i parapeta. Sve se to zaokružilo s ugradnom rasvjetom, halogenom i dijelom diodnom, koje se stapaju sa stropom u rasteru – pojašnjava Hauptmann.
Detalji su ti koji na prvi mah privlače pažnju, no polifunkcionalno djeluju i na optičko povećanje prostora. Primjerice, uz zidne osvijetljene niše sa staklenim policama, dojam prozračnosti i širine postigao se i brojnim staklenim površinama, te ogledalima.
Svoju je nišu dobio i uvučeni led TV. Novim vlasnicima zasigurno neće smetati ni tehnička aparatura koja je maknuta sa strane, samim tim dajući mogućnost nesmetanoj komunikaciji.
– Kuhinjska napa izvlači se na dodir, isto kao i police, koje sam ugradio i u otočić. Svjetlo je također odigralo svoju ulogu, a da bi se to postiglo, rasvjetu sam spustio po vertikalnim nišama u zidu, povezujući strop s podnim površinama.
Postignuta je tako atraktivna cjelina koja se po potrebi može lako odvajati ili preklapati. Osnovna ideja o maksimalnom iskorištavanju stana je ispunjena – pojasnio je Davor Hauptmann.