Prijatelj s povlasticama
Da bi postigle ciljeve, djevojke si ne mogu priuštiti osjećaje
HOOKING UP je razmjerno nova pojava i razlozi za nju nisu još dovoljno istraženi, ali postoji nekoliko teorija zašto djevojke preuzimaju vodstvo u seksualnim pitanjima i traže neobavezni seks onako kako su donedavno to radili muškarci.
Prema jednoj pretpostavci, kad žene negdje, kao što se događa na fakultetu, brojčano nadmaše muškarce, moraju se za njih boriti svim sredstvima koja su im na raspolaganju, uključujući tijela.
Druga zanimljiva, ali nedovoljno dokazana teorija tvrdi da se kod žena koje se hvataju u koštac sa zahtjevnim intelektualnim zadacima podiže razina testosterona, hormona koji je povezan s izraženom kompetitivnošću u svim aspektima života, pa i seksu.
Ponašanje djevojaka koje je promatrala Laura Sessions Stepp, autorica knjige "Unhooked", upućuje na još nešto: otkako su prohodale, tim djevojkama roditelji i ostali odrasli ponavljaju da ne samo da mogu postići sve što požele, nego i da to moraju. Tu su poruku primile srcu, postigle dobre ocjene i uspjehe u sportu, a taj su stav prenijele i u spavaću sobu. Kao što je rekla Sienna, učenica privatne srednje škole: "Tko kaže da cure ne mogu zabrijati s dečkima baš kao dečki s curama?" Da bi postigle sve ciljeve koje su im postavili roditelji i one same, djevojke smatraju da si ne mogu priuštiti vrijeme, energiju i osjećaje kakve zahtijeva ozbiljna veza.
"Serijalna monogamija je naporna. Uložiš emocije u jednu vezu, a onda ona pukne i moraš sve iznova", kaže studentica Leah. Neobavezno "brijanje" zato se čini kao praktična alternativa. Osim toga, zaljubljenost ih plaši jer se boje da bi u ljubavi izgubile samostalnost i postale ovisne o nekome, a to novoj generaciji mladih žena, odgojenoj na feminističkim doktrinama, zvuči strašno.
"Bojim se voljeti dečka jer što to govori o meni, da sam cendrava cura koja ovisi o nekome. Želim biti neovisna i mislim da je to važno ženama naše generacije, a kad kažem nekome volim te, to je licemjerno i kontradiktorno", smatra Shaida, studentica sveučilišta Duke, i onda dodaje bitnu rečenicu koja pokazuje kako se djevojke koje nižu pobjede i uspjehe u praktički svemu što rade u životu, užasavaju pomisli da bi u ljubavi mogle izgubiti: "Ne želim popustiti ljubavi i zato što se bojim da me on neće nazvati pa ću tugovati i onda se osjećati kao budala".
Srednjoškolka Sienna ovako je opisala neke od aranžmana u svojoj školi: "Moja frendica i jedan frend baš su sad zabrijali. Onako, potpuno neobavezno. Ne sviđaju se jedno drugom, a to je jako zgodno jer se ne moraju brinuti o nekakvim osjećajima. Recimo, napiju se, ili su narajcani, cura hoće seks, frajer hoće seks, i sve je u redu, nitko neće biti povrijeđen ili zaljubljen, ili takvo neko sranje".
Čak i djevojke koje su u jednom trenutku imale dečka s kojim su hodale u tradicionalnom smislu riječi, znaju odustati od ozbiljne veze i svesti je na hookup.
"Moja frendica raskinula je s dečkom i sad su samo prijatelji s povlasticama. Ne žele biti u vezi", objašnjava Sienna koja smatra da je puno pametnije samo "brijati", nego imati ozbiljnu vezu. "U našim godinama trebamo se zabavljati. Ima previše seksi tipova i premalo vremena. Zato i brijemo". Među mladima od 15, 16 i 17 godina u Sienninoj školi seks obično ne znači puni odnos s penetracijom, barem ne za većinu, nego oralni seks koji se tretira kao nešto sasvim banalno, gotovo kao ljubljenje. Istraživanje provedeno 2005. godine u cijelim Sjedinjenim Državama pokazalo je kako je jedan od dvoje tinejdžera u dobi od 15 do 19 godina iskusio oralni seks – kao primatelj ili kao davatelj. Nema istraživanja iz prošlosti s kojima bi se te brojke mogle usporediti, ali gotovo svi stariji od 40 godina, kad se prisjete vlastitih iskustva iz mladosti, smatraju da se danas mladi mnogo češće i mnogo ranije upuštaju u oralni seks, nego prijašnje generacije.
Sienna priznaje kako nitko u školi u oralnom seksu ne koristi ni kondome, ni zubne brane, premda su svjesni da se tako mogu prenijeti herpes, sifilis, gonoreja, hepatitis i HPV, virus povezan s rakom. Zastrašujuće su zdravstvene implikacije takvog ponašanja koje nije rezervirano samo za bogate učenike privatnih škola: sociolog John Moody proučio je seksualne veze među mladima u običnoj, državnoj srednjoj školi na Srednjem zapadu te otkrio duge nizove povezanosti, uključujući i lanac u kojemu je međusobno povezano čak 288 od ukupno 1000 učenika i učenica.
Ni Sienna ni njezine prijateljice nisu glupače, niti zapuštena djeca bez roditelja, i katkad se pitaju što s njima nije u redu i zašto u nekim trenucima prelaze sve granice. Ali u prvoj sljedećoj prilici ponašaju se jednako razulareno. Bi li se tako ponašale da su same, a ne u grupi? Teško je reći, ali pritisak okoline je velik. Kao što kaže Sienna: "Jedino mi takve stvari brane roditelji. Ostali svi to rade".