Preračunavanje valuta
Hrvati se rješavaju kredita u švicarcima
ZBOG jačanja švicarskog franka prema euru, ali i zbog kaosa koji je zavladao u jednoj od članica eurolanda, Grčkoj, sve više Hrvata kredite koje su podizali u francima mijenja u kredite vezane uz euro, potvrdili su nam u nekoliko hrvatskih banaka.
– U posljednje vrijeme primijetili smo nešto veći broj poziva klijenata koji se zanimaju za mogućnost konverzije kredita vezanog uz švicarski franak u kredit vezan uz euro. Jedan od razloga za to zasigurno su i posljednja događanja u Grčkoj, odnosno percepcija eventualnih implikacija na kretanje tečaja eura – kažu nam u Erste banci.
Pisana suglasnost
U Privrednoj banci Zagreb kažu da su dosad imali vrlo mali broj zahtjeva za konverzijom kredita iz “švicaraca” u euro, te napominju da su klijente već prilikom podizanja kredita u švicarskim francima upozoravali na volatilnost tečaja švicarske valute. Stoga su kredite u “švicarcima” odobravali samo uz pisanu suglasnost klijenta da svjesno ulazi u rizik promjene tečajnih odnosa vezanih uz švicarski franak. U Zagrebačkoj banci, pak, kažu nam da u švicarskom franku ne gledaju “prirodan izbor za hrvatske građane” jer švicarski franak kao valuta štednje i valuta duga nije povezan s dinamikom hrvatskoga gospodarstva. Na sve je to, uostalom, svojedobno upozoravala i Hrvatska narodna banka (HNB), a u tome valja tražiti i razloge što je samo oko 13 posto ukupnih kredita u Hrvatskoj vezano uz franak.
Valutni jaram
Koliko je švicarski franak u posljednjih godinu dana ojačao možda najbolje govori podatak da je kredit od 120.000 franaka sredinom svibnja prošle godine, prema srednjem tečaju HNB-a, kada se za jedan franak dobivalo 4,87 kuna, vrijedio nešto manje od 585.000 kuna. Isti je iznos kredita u francima ovih dana, kada je srednji tečaj franka dosegao 5,17 kuna, vrijedio preko 620.000 kuna, što znači da su i klijenti koji su imali kredit vezan uz švicarski franak plaćali skuplje mjesečne rate, pa ne čudi da se mnogi sada žele riješiti tog valutnog jarma.
– Tečaj švicarskog franka prema euru dugo je bio održavan na razini iznad 1,50 pod utjecajem intervencije švicarske središnje banke, koja je nastojala spriječiti jačanje franka radi davanja potpore izvoznom gospodarstvu. No, problemi u eurozoni već početkom 2009. doveli su do slabljenja eura i jačanja franka. Razlog leži u činjenici da se švicarsko gospodarstvo solidno oporavlja, a i posljednji problemi u Grčkoj potaknuli su pad vrijednosti eura i jačanje švicarskog franka, pa franak bilježi rekordno visoke vrijednosti – primjećuje Zrinka Živković Matijević, analitičarka Raiffeisen Consultinga.
Doznajemo da bankama zapravo odgovara to što se klijenti prebacuju iz franaka u eure. Razlog tome je prevelika volatilnost franka u odnosu na euro i uska vezanost Hrvatske uz zonu eura, ali i nešto više kamate na kredite u eurima, u odnosu na one u “švicarcima”, što znači da na kreditima u eurima mogu bolje zaraditi.
Rata mi je u dvije godine skočila za 1850 kuna
Damir N., Zagrepčanin koji ima stambeni kredit od 150.000 franaka
Konverzija kredita odobrenih u “švicarcima” u kredite u eurima nosi i određeni rizik. O tome svjedoči i slučaj jedne naše čitateljice koja je željela ostati anomina, a koja je kod jedne banke prije osam godina podigla stambeni kredit vrijedan 120.000 švicarskih franaka na 20 godina.
Iznos viši za 9000 eura
Mjesečna rata kredita iznosi joj 873 švicarska franka, ili nešto više od 4500 kuna. Naša sugovornica razmišljala je o promjeni kredita iz “švicaraca” u eure, no ocijenila je da sada za to nije trenutak.
– Kada sam prije podizala kredit u “švicarcima”, on je iznosio 80.000 eura. No, kako je franak znatno ojačao, sada bi me taj iznos stajao oko 89.000 eura, a plaćala bih i višu kamatu – kaže Marija.
Sličnu nam je priču ispričao i Zagrepčanin Damir N., koji je početkom 2008. uzeo stambeni kredit na 30 godina u iznosu od 150.000 eura ili 230.000 švicarskih franaka. Damir je na mjesečnoj rati od 1375 franaka imao 500 do 600 kuna manju ratu negoli da je kredit uzeo u eurima.
Rata manja za 200 kuna
Kada se počeo raspitivati za kredit, rata mu je procijenjena na 5000 kuna, a kada je procedura završila, skočila je na 5300 kuna. Danas otplaćuje ratu kredita od 7150 kuna.
– U eurima bi mi bila 200 kuna jeftinija rata, ali još sam u plusu s obzirom na uštede u protekle dvije i pol godine. Prebacivanje kredita mi se zasad ne isplati – rekao je Damir.