STANOVNICI SPLITA odavno su se navikli na skulpture, među ostalima slona i trubača koji krase krovove POS-ovih stambenih zgrada na Brodarici, a mještani njemačkoga grada Zittaua tek se trebaju privikavati na slične ukrase na nekolicini svojih stambenih blokova koji, pak, nisu postavljeni na krovu, nego na fasadama.
U Zittauu se, naime, odvija jedan od najvećih pop-art-projekata u Njemačkoj koji je uzbudio duhove i podijelio njegove stanovnike. Prošle godine počela je obnova oko 10.000 kvadrata stambene površine i 180 stanova na području Grünestrasse u sklopu koje berlinski umjetnik Sergej Alexander Dott sa svojim suradnicima na zidovima fasada stvara takoreći svijet fantazije.
Figure životinja u prirodnoj veličini, ovnova primjerice, utisnute su u fasadu i gledatelj stječe dojam kao da će se svakog trenutka spustiti na tlo. Figure životinja nisu, naravno, usamljene jer su na pojedinim fasadama kentauri, djeca u igri, različite vrste cvijeća, keltski i egipatski znakovi, anđeli…
Obnovljene i ukrašene zgrade u Zittauu nastanjuju samci, studenti i obitelji, s različitim pogledima na novine u uređenju stambenih naselja. Jedna od mladih stanarki smatra “čistim ludilom živjeti u ovakvoj zgradi”, dok je njezin susjed kritički nastrojen prema “šarolikoj četvrti”, i to nasuprot samom povijesnom starom gradu.
Gradski vijećnik Dietrich Thiele osjeća se, kaže, “kao u ruskoj bajci i ne zna što bi počeo s figurama”. Čuju se i mišljenja da takvo što jednostavno “ne odgovara Zittauu”, dok dobronamjernici s druge strane smatraju da su to sve gluposti jer zgrade ne izgledaju lošije nego prije. “Pobjednika”, naravno, nema, ostaje tek zaključak da je i u ovom slučaju umjetnost stvar ukusa.