Parasomnija
OD POREMEĆAJA SNA, odnosno parasomnija, prema nekim procjenama, boluje oko 0,5 posto djece, odnosno oko 50.000 u Hrvatskoj.
U većini slučajeva parasomnije su vezane uz kratka ili djelomična buđenja, no rijetko kada su opasna i dovode do tragičnih posljedica.
Doživljaji iz prethodnog dana
– Djeca koja mjesečare ustaju iz kreveta i prilično svjesno obavljaju radnje poput otvaranja vrata, ormara, frižidera, i to rade kao da su budni, no brzo se vrate u krevet, a drugi dan se ne sjećaju ničega. Djeca kroz san proživljavaju doživljaje iz prethodnog dana i u polusvijesti hodaju. Obično se ništa opasno ne dogodi – kaže pedijatar prim. dr. Milivoj Jovančević.
Upućivanje na EEG
Liječnici ističu da mjesečarenje i nije tako rijetko u dječjoj dobi, najčešće i prolazi do puberteta, a ako se takav poremećaj u snu javlja kod odraslih, on je znak bolesti. U slučaju učestalog hodanja u snu, koje s godinama ne prestaje, prim. Jovančević savjetuje upućivanje na EEG da se otkrije epilepsija.
Dr. Christian Guilleminault iz Klinike za poremećaje sna kalifornijskog sveučilišta Stanford naglašava da mjesečarenje i napadaji straha u snu ne uznemiruju samo djecu, nego se negativno odražavaju i na obiteljski život.
Poremećaji vezani uz spavanje:
Hodanje u snu – bolesnici s ovim poremećajem za vrijeme spavanja rade razne automatske motoričke pokrete. Najčešće se javlja kod djece i adolescenata. Uzrok poremećaja je nepoznat.
Strahovi u snu – ovaj se poremećaj javlja najščešće u male djece za vrijeme prvih nekoliko sati spavanja. Dijete iznenada počinje vrištati, znoji se. Tretman se obično sastoji od roditeljskog razuvjeravanja.
Noćne more – za razliku od strahova u snu, noćne more uzrokuju potpuno buđenje sa sjećanjem na neugodan san koji je bio uzrok noćne more.
Agresivnost tijekom spavanja – poremećaj se obično javlja u sredovječnih i starijih muškaraca koji često imaju neurološke bolesti.
Škripanje zubima tijekom spavanja – javlja se vrlo često, i to između 17. i 20. godine života, a spontano prestaje sa 40 godina života.
Mokrenje tijekom spavanja – javlja se kod mlađih osoba, do 5. ili 6. godine života, i smatra se normalnim dijelom razvoja. Stanje se obično poboljšava u pubertetu.