Muška neplodnost
Ljudska vrsta u opasnosti: Svakim danom sve više neplodnih muškaraca
REZULTATI nekoliko novih studija u svijetu potvrđuju da problem s nepolodnošću ima čak petina muškaraca u dobi od 18 do 25 godina.
Oni imaju samo pet posto “normalne” sperme, po kriterijima koje je odredila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). Muška neplodnost predstavlja problem kod 40 posto parova koji imaju problema s oplodnjom.
Stručnjaci upozoravaju da bi takve procjene mogle biti i puno dramatičnije. Uvjereni su da je muška neplodnost već postala ozbiljna tema javnog zdravstva. Profesor Niels Skakkebaek sa Sveučilišta u Kopenhagenu problem uspoređuje s “globalnim zagrijavanjem”, a jedan drugi stručnjak je prošli tjedan zapisao da ako bi znanstvenici s Marsa proučavali muški sustav za razmnožavanje na Zemlji, zacijelo bi došli do zaključka da je sudbina čovječanstva brzo izumiranje. Ako se ovakav trend nastavi, muškarci su na sigurnom putu do potpune neplodnosti, što bi se moglo dogoditi za nekoliko generacija.
Početak prije rođenja
Iako zvuči gotovo nevjerojatno, katastrofični scenarij počinje još u maternici. – Broj spermija se smanjuje i imamo sve više dokaza da muški problemi počinju još prije rođenja – kaže dr. Gillian Lockwood. Ona tvrdi da iako spermiji nastaju tek u pubertetu, najbitnije pripreme odvijaju se nekoliko mjeseci prije rođenja djeteta i nekoliko mjeseci nakon poroda.
Na plodnost nerođenog dječaka utječe prehrana majke, njezina težina (posebno debljina tijekom trudnoće), izloženost dimu, pesticidima, smogu, a neplodnost navodno potiče i soja. Stručnjaci pritom govore o početku testikularnog razvoja, koji počinje već u zametku i završava šest mjeseci nakon rođenja djeteta.
Problemi u tom razdoblju mogu značiti da dječak nikada neće biti sposoban za oplodnju! – U zapadnoj civilizaciji neplodno je između 15 i 18 posto parova. U jednoj trećini slučajeva za to su odgovorne žene, u jednoj trećini muškarci, dok je u jednoj trećini ta odgovornost obostrana. Iz postojećih statistika koje, naravno, nisu precizne, proizlazi da je oko 10 do 12 posto muškaraca neplodno, no zabrinjavajuće je to što taj broj stalno raste – kazao nam je dr. sc. Vladimir Šparac, ginekolog u splitskoj poliklinici Cito.
Možda je taj rastući trend dijelom rezultat bolje dijagnostike, kao i kod mnogih drugih bolesti. No, istraživanja dokazuju da pored bolesti kao što su proširene vene u području testisa, česte upale i spolno prenosive bolesti koje za sobom često ostavljaju prostatitis i smanjuju kvalitetu sperme, na plodnost značajno utječe i stil života, podsjeća doktor.
Slabašni bilderi
To se posebno odnosi na način prehrane, konzumiranje alkohola i duhana, te namirnica koje sadrže pasticide, teške metale u tragovima, konzervanse… Opasno je i učestalo konzumiranje mesa tzv. baby beefa koje se intenzivno uzgaja uz pomoć hormona.
Osim toga, na plodnost utječe i uporaba steroida koji su sve popularniji među sportašima, pa imamo česte slučajeve neplodnosti kod bildera koji uzimaju velike količine steroida različitih vrsta i zbog toga imaju znatno smanjenu funkciju testisa.
Na isti problem upozorava i dr. Peter Arne Gerber iz Ureda za dermatologiju sveučilišta u Düsseldorfu, tvrdeći da čak i umjerena uporaba steroida može izazvati velike probleme, a kao najčešće nuspojave uz pojavu rana na koži ističe i ozbiljnu štetu u obliku smanjene brojnosti spermija i suženih testisa. Nažalost – napominje na koncu dr. Šparac – na mnoge od ovih faktora rizika zapravo ne možemo utjecati, pa je teško vjerovati da će se rastući trend muške neplodnosti zaustaviti.
Ultrazvuk kao kontracepcija
Američki znanstvenici sa Sveučilišta Sjeverne Karoline vjeruju da izloženost ultrazvuku može dovesti do zaustavljanja proizvodnje spermija u testisima. Dosad provedeni eksperimenti sugeriraju kako ultrazvuk može dovesti do šestomjesečne stanke u proizvodnji spermija. Ako se potvrdi učinkovitost ultrazvuka u zaustavljanju proizvodnje spermija, istraživači vjeruju da će nova jeftina metoda kontracepcije naći široku primjenu.
Vrućina je nepodnošljiva
Ne treba zaboraviti i na poremećaje koji nastaju zbog pregrijavanja testisa, podsjeća dr. Šparac. Oni su prirodno smješteni tako da je njihova temperatura uvijek između 0,5 i 0,8 stupnjeva niža od temperature tijela. No, postoje zanimanja kao što su npr. pekari, koji svoj posao obavljaju na visokim temepraturama u kojima se cijelo tijelo zagrijava i zbog čega imaju značajno smanjenu kvalitetu sperme – otkrio nam je doktor.