PORAST TAKOZVANOG pivskog alkoholizma činjenica je na koju je nedavno pozornost skrenuo dr. Željko Marinić, psihijatar-alkoholog zaposlen pri Psihijatrijskoj klinici “Sveti Ivan” na zagrebačkom Jankomiru.
S istom se primjedbom slaže i dr. Zoran Zoričić, psihijatar i predsjednik Saveza klubova liječenih alkoholičara na državnoj razini, koji problem radije naziva ovisnošću o alkoholu, nego “pivskom” pojavom, no uz neoborivu činjenicu da su upravo preko toga “hranjivog” pića mnogi upali u pakao ovisnosti o maliganima.
Ako usporedimo cijene piva u europskim zemljama, Hrvatska ima najniže cijene u Europi. Pola litre točenog svijetlog piva u prosjeku košta između 10 i 12 kuna u ugostiteljskim objektima, a 2,5 litara piva na akcijskim ponudama u trgovačkim centrima možete naći za 10 kuna. Dva dl piva u kafićima, pak, platit ćete između šest i osam kuna.
U Londonu, pak, 2 decilitra svijetlog piva prodaje se za 20, odnosno 30 kuna, kao i u Parizu, a u Irskoj čak 40 do 60 kuna morat ćete izdvojiti za 2 dl piva vrhunske kvalitete. Cijene za limenke piva srednje kvalitete, primjerice Fosters, zapadaju od 15 kuna pa nadalje u glavnom gradu Ujedinjenog Kraljevstva. Šveđani će vas “oderati” za najmanje 30 kuna za 2 dl zlatne tekućine, a Španjolci za 15, odnosno 25 kuna za ista ta dva dl.
Merien Ilić
– U posljednjih je dvadeset godina došlo do enormnog porasta pivske industrije i, sukladno tomu, jačanja propagandne mašinerije, te je slijedom tih okolnosti pivo postalo vodećim uzročnikom razvijanja ovisnosti. Dok trgovina vinom stagnira, a žesticom pada, prodaja piva bilježi vrtoglavi rast – primjećuje dr. Zoričić, koji posebno licemjernim drži iskorištavanje sporta u promicanju alkohola, što pivo (izuzevši bezalkoholnih varijanti) u konačnici jest.
– Država je također dala svoj obol porastu konzumiranja piva jer je to piće enormno jeftino, dok se njegovo ispijanje agresivnim oglašavanjem prikazuje društveno prihvatljivim. Hrvatska, naime, zahvaljujući niskim trošarinama za pivo, među ostalim, ima i najjeftinije cijene istoga u Europi – Zoričić će. Posebno apsurdnim, dodali bismo, cijelu priču čini i činjenica da se pivo često akcijski prodaje po benzinskim crpkama, dok crne statistike pogibija zbog viška promila u krvi na cestama ne jenjavaju.
No, to je crnokronikaški aspekt priče, koji upotpunjuje mračnu statistiku pojave ovisnosti o alkoholu. Brojka alkoholičara se u Hrvatskoj trenutačno kreće oko 300 tisuća, dok još pedeset tisuća ovisnika čine žene – napominje Damir Vodopivec, dopredsjednik Saveza klubova liječenih alkoholičara i predsjednik zagrebačkog kluba Poštar, i sam liječeni ovisnik o “čašici”. – Pivo je sve veći problem jer je lako dostupno i društveno prihvatljivo.
Često se percipira kao “muško”, sportsko piće, ali i prehrambeni artikl. Osim toga, količinski je izdašno; zahvaljujući velikim pakiranjima, može se jeftino doći do čak dvije litre alkoholnog pića. Pivo se može piti ritualno, polako ispred samoposluge, a to je u društvu manje stigmatizirano nego trganje žeste za šankom. Tu čuče sve opasnosti, pivo nipošto nije za podcjenjivanje – poručuje Vodopivec.