KOJI SPORT ODABRATI Vrste sportova i izvanškolske aktivnosti
KOJIM ĆE SE SPORTSKIM aktivnostima djeca u životu baviti ne ovisi samo o njihovim sklonostima već i o motivaciji te podršci roditelja.
Dijete treba poticati na sport, ali također treba procijeniti odgovara li početak bavljenja određenom aktivnošću njegovu uzrastu te ima li dijete za nju dara i predispozicije. Roditelji ponekad pretjeruju i uporno tjeraju dijete na neku disciplinu koja mu iz određenih razloga ne odgovara.
O tome kada i koji sport odabrati za Vitu govori profesor Vitomir Spasović, autor serijala knjiga Mali sportaši namijenjenih djeci od 6 do 12 godina.
– U osnovnim školama od prvog do četvrtog razreda ni djeca ni roditelji ne mogu dobiti preporuku ili savjet pri odabiru sporta jer im ga nema tko dati. Profesora kineziologije, kao jedinu stručnu osobu u toj domeni, učenici upoznaju tek u petom razredu kada je za početak bavljenja većinom sportova već kasno jer ih klubovi jednostavno ne žele primiti. Opravdanje nalaze u stručnoj i dobnoj selekciji – utvrđeno je, naime, da djeca zbog kasnog početka neće moći ostvariti vrijedne sportske rezultate. To nije dobro, ali u praksi je tako, pogotovo u popularnijim sportovima gdje postoje velike ambicije i vrti se velik novac. Izbor je, dakle, uglavnom prepušten roditeljima ili djeci. Ako biraju roditelji, prvi će biti izbor sport kojim su se i sami bavili. Djeca, pak, biraju sport kojim se bave njihovi prijatelji ili je odabir posve slučajan – kaže Spasović.
Od sporta do sporta
Tek kad se djeca upoznaju s nekim sportom i odu na nekoliko treninga, mogu zaključiti sviđa li im se ili ne. Zbog toga su česta lutanja od sporta do sporta, a kako mnogi zahtijevaju i kupnju posebne opreme, te promjene postaju roditeljima "skup sport". Djetetov odlazak iz nekog sporta može biti iniciran i lošim radom pojedinog kluba ili trenera pa zapravo nije potrebno promijeniti sport, već sredinu. Ipak, bolje je i lutati tražeći sport koji će djetetu najviše odgovarati, nego provesti vrijeme u nečemu što ga neće ispunjavati.
Odlike pojedinih sportova
* Borilačke vještine dobro utječu na razvoj samopouzdanja i psihofizičkih sposobnosti djeteta, usavršavaju reflekse, jačaju cijelu muskulaturu i kardiovaskularni sustav. U ovim se sportovima napredak nagrađuje različitim bojama pojaseva, a nevjerojatno je koliko ta činjenica snažno motivira djecu. U borilačkim sportovima postoje pravila ponašanja, nema “prljavih” radnji, što dijete uči da poštuje sebe i druge. Nemojte dijete tjerati na borilačke sportove ako je ono timski igrač i pokazuje interes za bilo koji od timskih sportova, jer to će negativno utjecati na njegov razvoj i psihu.
* Nogomet, rukomet, košarka, vaterpolo, odbojka, hokej… mnoštvo je timskih sportova, a djeca se često za njih odlučuju jer se njima bave njihovi prijatelji. Ekipni sportovi razvijaju osjećaj zajedništva, ali koliko god otac volio, primjerice, nogomet, ne znači da će to biti i izbor njegovog sina. Savjet roditeljima – odvedite dijete na neku sportsku utakmicu, njegova će vam reakcija biti dobar pokazatelj kojim sportskim aktivnostima dijete teži.
* Ako je dijete individualac, a želi se baviti sportom, najbolji su izbor atletika, tenis, badminton, streličarstvo, plivanje itd. U tim sportovima dijete ovisi o sebi, ne može prebaciti odgovornost na suigrače. Zbog toga mu je iznimno važna roditeljska podrška i poticaj, ali ga nipošto ne treba prisiljavati da se nastavi baviti tim sportom, ako se zbog mogućih poraza osjeća deprimirano i demotivirano.
Izvor: vita.revije.hr