U HRVATSKOJ se pojava sezonske gripe očekuje početkom iduće godine (najčešće se javlja između Božića i Uskrsa), cijepljenje počinje sredinom studenoga.
Cjepivo je trovalentno i koristi se u cijelom svijetu, a u njemu su dva soja A soja virusa (H1N1v), (H3N2) i jedan soj virusa B/Brisbane. Prema riječima prof. dr. Ire Gjenero Margan, voditeljice epidemiološke službe Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ove godine očekuje se cirkulacija virusa gripe u kojem će dominirati pandemijski virus (H1N1v).
Prošle godine kad se pojavila pandemijska gripa – popularno nazvana “svinjska” za koju se koristilo monovalentno cjepivo (H1N1), proširila se i sumnja u kvalitetu cjepiva. Ljudi se stoga pitaju koliko je ovo cjepivo u kojem prevladava upravo spomenuti soj virusa H1N1v sigurno i treba li se cijepiti.
– Mjesta strahu od cijepljenja nema. Sve optužbe oko cjepiva za pandemijsku gripu bile su potpuno neutemeljene. U cjepivima se ne koristi cijeli virus nego samo njegovi dijelovi koji su odgovorni za stvaranje imuniteta. S aspekta virusa to je potpuno neškodljivo cjepivo jer nema nikakvih živih virusa. Upravo zbog toga ima vrlo malo nuspojava koje se manifestiraju lokalno, na mjestu uboda može se pojaviti crvenilo ili oteklina. Kao reakcija karakterističan je i osjećaj slabosti i pospanosti, u rijetkim slučajevima može se pojaviti temperatura ali svi ti simptomi traju vrlo kratko. Prolaze u roku dan ili dva. Ono što se treba naglasiti kao kontraindikacija jest alergija na jaja – objašnjava prof. dr. Gjenero Margan.
Tko se treba cijepiti
Svake se godine dijelovi virusa mijenjaju, a u cjepivo se stavljaju oni za koje se očekuje da će te sezone prevladavati. To znači da cijeli svijet, sve epidemiološke službe i virusolozi prate kretanje virusa i, kada se sve sumira, napravi se cjepivo koje će dominirati.
Ove je godine naručeno 650.000 doza cjepiva, a cijepljenje se preporučuje za osobe s povećanim rizikom. To su osobe starije od 65 godina, kronični bolesnici i zdravstveni djelatnici.
Djeca na udaru
Od gripe prije svega obolijevaju djeca jer nemaju razvijen imunitet.
– Gripa ostavlja i razvija imunitet što drugim riječima znači da što je osoba starija to ima jači imunitet. Gripu je teško spriječiti čak i mjerama opreza kao što su primjerena opća higijena, pranje ruku, kihanje i kašljanje u maramicu, provjetravanje prostorija i slično. Navedene su upute dobrodošle, ali ako dijete mora ići u školu tramvajem, u razredu je s tridesetak kolega u bliskom kontaktu te je vjerojatnost da će oboljeti velika. No to nije vrsta bolesti koja bi na zdravlje djeteta mogla ostaviti teže posljedice. Dapače, preporučujemo da mala djeca prebole gripu bez cijepljenja jer će samo tako stvoriti imunitet. Samo ako dijete boluje od nekih kroničnih bolesti, preporučuje se cijepljenje – ističe prof. dr. Gjenero Margan.
Nema stopostotne garnacije
Nijedno cijepljenje, međutim, nije stopostotno jamstvo da osoba neće dobiti gripu. Cijepljenje je slabija zaštita u male djece, a najbolje štiti mlađe zrelije ljude, i to u 90% slučajeva. Drugim riječima, od sto cijepljenih 90 će ih biti zaštićeno, a 10 će ih oboljeti, ali dobit će blaži oblik gripe. Starije osobe unatoč cijepljenju također mogu dobiti gripu, ali cjepivo im jamči zaštitu od nekih težih zdravstvenih komplikacija pa čak i smrti.
Osoba koja je oboljela od gripe u akutnoj fazi te bolesti se ne cijepi. To je kontraindikacija za cijepljenje. Osoba se može cijepiti i naknadno, nakon što je preboljela gripu. Budući da je riječ o trovalentnom cjepivu, osobu u istoj sezoni može napasti neki drugi virus. Zaštita od cjepiva štiti organizam godinu dana, pa i nešto dulje.