AKO PUNO koristite svoj mobitel i vodite duge razgovore, a na licu, bradi, obrazima ili uhu vam se pojavio crveni osip, velika je šansa da ste alergični na nikal, metal koji se često koristi u izradi mobilnih uređaja.
Iako je alergija na nikal odavno poznata dermatolozima, sve češće je razlog njezine pojave – ljubav prema vječitoj povezanosti sa svijetom i vječna želja za komunikacijom.
Tema velikog skupa
Broj pacijenata koji liječniku dolaze zbog “mobilnog osipa” ili “mobilnog dermatitisa” konstantno raste.
Mobilni lakat
Previše brbljanja na mobitel može oštetiti ulnarni živac, jedan od velikih živaca ruke, zadužen za mali prst i prstenjak. Oštećenje izaziva neugodne trnce i bol. S vremenom se može pojačati toliko da je teško i držati mobitel, a u drastičnim slučajevima, osim kronične boli, rezultirati i deformacijom prstiju. Pokušajte to spriječiti mijenjajući ruke tijekom razgovora.
SMS palac
Broj djece i mladih ljudi s ozljedom nazvanom SMS palac šokira ortopede – prije 20-ak godina mladi su im pacijenti iznimka, a danas sve češći posjetitelji ordinacija.
No, SMS palac ne prijeti samo onima koji stalno šalju poruke na mobitelu, pa dožive upale zgloba i tetiva palca. SMS palac mogu dobiti svi koji mnogo vremena provode lupkajući po malim gumbima na telefonima ili videoigrama.
Wii koljeno i Wii rame
Popularna konzola koja omogućava igračima igranje tenisa, sudjelovanje na satu aerobika, plesu i mnogim drugim aktivnostima umjesto da pasivno sjede na trosjedu, ima i svoje specifične ozljede. One su puno bliže standardnim ozljedama kod naprezanja – bolna koljena, bolni mišići, upale tetiva i ozljede ramena… Liječnici upozoravaju da se za igranje s Wiiem treba zagrijati – baš kao da ćete odigrati, recimo, pravi teniski meč.
Koliko je problem učestao, pokazuje i činjenica da su američki alergolozi i imunolozi o njemu raspravljali na svojem nedavno održanom godišnjem kongresu.
Opasni ukrasi i maske
Simptomi “mobilnog dermatitisa” su crvenilo, prištići, osip i svrbež na koži tamo gdje dijelovi mobitela koji sadrže nikal dodiruju lice. Alergijska reakcija može se pojaviti čak i na vrhovima prstiju onih koji šalju mnogo SMS-poruka, pa i na dlanovima osjetljivih osoba koje dulje vrijeme drže mobitel u ruci. U ozbiljnijim slučajevima stvaraju se ranice, a koža se počinje perutati.
Slučajevi osipa od mobitela prvi su put dokumentirani još 2000. godine, a tada su počela i prva istraživanja. Najveće je, 2008. godine, pokazalo da velik broj mobilnih uređaja, kao i hands-free setova, sadrži nikal. Najčešće je riječ o tipkovnici, dekorativnim detaljima, natpisima, metalnim okvirima oko displeja te metalnim dijelovima slušalica.