SADAŠNAJ METODA testa za rak ispitivanjem tkiva uzetog od pacijenta (biopsija op.p.) mogla bi uskoro biti zamijenjena novom, brzom, objektivnom i preciznom metodom koja koristi svjetlo lasera.
Metoda je testirana na Sveučilištu američke države Illinois, a njezina je najveća prednost što se rezultat dobiva najviše pet minute nakon biopsije, odnosno uzimanja tkiva, umjesto više od 24 sata, koliko je potrebno korištenjem klasične metode.
Osim toga, umjesto prilično subjektivnog prosuđivanja izgleda, oblika i strukture tkiva koji se prakticira u klasičnoj metodi, kod nove metode radi se o puno objektivnijoj dijagnozi.
Naime, efikasnost nove mikroskopske tehnike nelinearnog interferometričkog snimka prikazana je na ćelijama raka pluća kod miševa. Rezultat je slika tkiva koja se lako može procijeniti, s razlikama u boji između zdravog i bolesnog tkiva.
Sljedeća je prednost nove tehnike što jasno naznačuje granice tkiva zahvaćenog rakom (99 posto sigurnosti), s preciznošću od oko 100 mikrona, tj. od jedne ili dvije stanice.
Normalne stanice sadrže visoke koncentracije lipida, nasuprot kanceroznima koje produciraju velike količine bjelančevina. Identifikacijom stanica s abnormalno povišenom razinom proteina tako se može razlikovati zdravo i napadnuto tkivo.
Rezultati ovih istraživanja, provedenih na Beckmanovu Institutu Illinoiskog sveučilišta, bit će objavljeni u ovomjesečnom broju časopisa Cancer Research.