RAZMIŠLJATE O tome da (napokon) počnete vježbati i imate neke nedoumice. Riješite dvojbe i počnite vježbati – tijelo će vam biti zahvalno!
Je li uz yogu potrebno baviti se još nekom vrstom aktivnosti?
Yoga i slične vrste sportova, kao npr. pilates i WoYo, već su sami po sebi raznovrsni. Ipak, kao dodatna aktivnost mogu se preporučiti jednom do dva puta tjedno sportovi izdržljivosti, kao brzo hodanje, vožnja biciklom i jogging. Posebno dragocjen kod yoge opuštajući je učinak i unošenje ravnoteže u stresnu svakodnevicu, što je idealno za zaposlene.
Je li istina da se tzv. filleri brže razgrađuju tijekom sporta?
Hijaluronsku kiselinu, najčešće korišteni filler kod ubrizgavanja u kožu, tijelo polako razgrađuje u metaboličkim procesima. Rok trajanja ubrizganog fillera iznosi, ovisno o materijalu koji se koristi, od 6 do 12 mjeseci. Što se neki dio tijela više pokreće i bolje je prokrvljen, više se ubrzava metabolizam u tijelu. Budući da ovdje ipak postoje velike individualne razlike, savjetuje se izbjegavanje sporta samo neposredno nakon ubrizgavanja fillera.
Što je bolje: intenzivan trening ili laganiji sport?
Za početnike je nužna polagana i pravilna tehnika jer oni još nemaju dovoljno razvijen osjećaj za sport i često se opterećuju. Oni koji redovno treniraju mogu i trebaju varirati s različitim jačinama opterećenja. Zaključak: radije ispravno i polagano nego intenzivno.
Treba li se istezati prije ili poslije sporta?
Istezanje prije sporta nema u pravilu neku svrhu jer tijelo još nije zagrijano i zato je nefleksibilno. Stoga se istezanje kod rekreacijskog treninga provodi uvijek na kraju. Na ovaj se način štiti muskulatura i pospješuje regeneracija. Međutim, kod priprema za natjecanja u mnogim se vrstama sporta istezanje provodi i prije starta kako bi se postigao maksimalan učinak.
Koliko često vježbati?
Razna znanstvena istraživanja potvrđuju činjenicu da je potrebno barem pola sata da bi vježbanje izazvalo pozitivne transformacijske efekte. Odvojite za tjelovježbu najmanje 3 puta tjedno sat vremena, a u ostalo vrijeme budite aktivni na bilo koji drugi način: hodajte na posao, idite stubama umjesto dizalom, prošećite psa. Postići dobru formu je teško, održavati postignuto stanje lakše, a izgubiti postignuto je najlakše. Pad forme počinje već nakon 2 tjedna neaktivnosti.
Kako znati da vježbam pravilno?
Bol je signal tijela da nešto nije normalno. Tijelu je tada potreban odmor, a vježbanje može samo pogoršati stanje organizma. Ako se dogodi sportska ozljeda: npr. istegnuti mišić, upaljena tetiva, uganuće zgloba, pričekajte da se tijelo oporavi. Ipak, ako vas boli skočni zglob, možete raditi, npr. vježbe za trup i ruke.
Ako imate neko kronično oboljenje, posavjetujte se sa svojim liječnikom i stručnom osobom – kineziologom – koje aktivnosti i koje vježbe trebate izbjegavati, a koje vam mogu koristiti.