Kad malo bolje pogledate rješenja poželjnih interijera, obično se kupaju u svjetlu, preslikavaju u staklu, niklu, aluminiju i ne gomilaju stvari, ponajmanje antikne komade, nadasve poštujući funkcionalnost.
Ali kao i u modi, nismo baš svi poput anoreksičnih manekenki, ima nas i korpulentnijih, malo gojaznijih. Izvan trenda, rekli bi.
No, što kad imate obveze u svu tu bjelinu i čistoću staviti dva tri, od obitelji naslijeđena Vidovića, Pulitike, Kaštelančića, Studina, Džamonju…? Kako ih smjestiti u tako sterilnoj sredini, a da vam ne prožderu futurizam prostora za koji ste se toliko zalagali i koji je već sam sebi dovoljan, a sugerirali su vam ga arhitekti, ne računajući na “obiteljske svetinje”? U traženju savjeta i donošenju odluke, s tim u vezi padaju vam na pamet pitanja koja vjerojatno ni teorija ni praksa ne uključuju toliko ozbiljno u razmatranja.
Niti im daje na važnosti u oblikovanju prostora? Na sto ste muka, zbog vrijedne ostavštine i dragih uspomena. Gdje s njima? Postale su vam odjednom višak, usprkos navikama? Kako ih ipak posložiti, pomiriti stilska razdoblja, format, kolorit…? Kako likovne sadržaje i govor jednog drugog vremena, ali i rustiku okvira ukomponirati u sterilno i kontemplativno ozračje gdje vam se i nehotično ostavljena čaša sa stola čini viškom? Hoće li prizori iz jednog drugog vremena, porculan, pozlata, pliš, bronza… zagušiti prostor, priprijetiti mu?
1 Definitivno je trend spoj starog i novog – na primjernonina komoda u kombinaciji sa kožnim dvosjedom
2 Što više artističkih komada na zidu to niži namještaj sa više izvora svjetlosti
3 Zidovi moraju biti nježne kremaste boje ukoliko je namještaj boje trešnje ili oraha
4 Slike dobro pristaju kad zatvaraju zid iznad televizora
5 Izbjegavajte neonska svjetla- ona će iskriviti sliku i čaroliju boja
6 Dizajneri savjetuju da se slike mogu vezivati po svim linijama-donjoj ili gornoj, odnosno vodoravnoj ili okomitoj, no razmak mora biti jedinstven
7 Slika u stanu mora biti čuvana kao u galerijskim uvjetima – ne izložena suncu, kuhinjskoj pari, dimu cigareta ili radijatorima
8 Savjet dizajnera će vam pomoći da postignete sklad no prostor morate ipak urediti po svojim željama
Hoće li vam svjetlosni akcenti na uspomene poremetiti ugođaj, promijeniti karakter? I zaključiti, u nespojivom, ako ste već ljubitelj umjetnosti, proći mogu tek suvremeni slikari, geometrijska apstrakcija vam se čini kao stvorena za novi dijalog. Kolekcionarska preslagivanja svjetova u jedan novi svijet mogu čak biti estetski prihvatljiva, no nerijetko pogubno nepraktična spram svrsishodnosti prostora. Pitamo ipak za savjet, one što se makar i povremeno toga dotiču i ostajemo zatečeni.
– Definitivno je trend starog i novog u oblikovanju prostora suvremenog čovjeka. Ta živimo na neki način poštujući iskustvo, ali i svjedočeći novom vremenu. Ljudi nisu više toliko “nepismeni” da bi odbacivali antikne komade, komode nonica i slično. Upravo ti akcenti u jednom modernom prostoru dobivaju dodanu vrijednost, a neki kožni dvosjed kao stvoren je da te sudare premosti. Priznajem, nisam imala neka naročita iskustva u tomu. Još manje da se prostor podredi prema nekom vrijednom umjetničkom komadu.
Jedna obitelj nedavno mi je došla sa zamolbom da im u projektiranom stanu osiguram mjesto za jednu brončanu skulpturu Meštrovića. Izolirani separe i puno svjetla dali su nevjerojatne rezultate. Za takve komade uvijek se mora naći mjesta u stanu. Što više artističkih komada po zidu obvezno traži čistiji prostor, niži namještaj s više izvora svjetlosti. Načelno, izvor svjetla mora dolaziti negdje sa strane, ne može ulaziti okomito na stijenku zida – kaže dizajnerica interijera Daniela Šušnjara iz Karlovca.