PROČELNIK KATEDRE za imunologiju i medicinsku genetiku na splitskome Medicinskom fakultetu i voditelj Laboratorija za tumorsku biologiju, prof. dr. sc. Janoš Terzić, autor je dvaju vrijednih radova o povezanosti upale i raka debelog crijeva.
Terzićev rad, koji je 2009. godine objavljen u prestižnom znanstvenom časopisu “Cancer Cell”, citiran je više od sto puta, a njegov pregledni rad o istoj temi, objavljen u lipnju ove godine, u časopisu “Gastroenterology”, ScienceDirect je uvrstio među Top 25 hottest članaka u medicini u protekla 3 mjeseca.
Maligne bolesti
– Odavno je poznato da kronična upala kao dugotrajni proces na bilo kojoj lokaciji, ako se ne liječi – može završiti malignom bolešću. Tijekom dugotrajnog upalnog procesa oslobađaju se kemikalije koje direktno oštećuju tkivo i potiču pojavu tumora. Na primjeru ulceroznog kolitisa i Crohna (dviju autoimunih bolesti) pokazalo se da su u crijevima osoba s tim bolestima neki mikroorganizmi češći, stoga se može pretpostaviti da su u njihovu korijenu također upalni procesi izazvani mikrobima – pojasnio nam je Terzić te detaljno obrazložio kako dolazi do tumora želuca.
– Dok sam studirao, znanstvene teze govorile su da čir na želucu nastaje zbog kiseline ili faktora stresa (psihosomatski), no danas je poznato da je uzrok bakterija. Tu upalu odmah treba otkloniti, odnosno suzbiti antibioticima, jer infekcija mikroorganizmima koja traje i ne liječi se, u razdoblju od deset ili petnaest godina, može rezultirati malignom bolešću, odnosno rakom želuca.
Isto tako, dugotrajno postojanje kamenca u žučnjaku ili mokraćnome mjehuru zbog kronične iritacije dovode do upale, što za posljedicu može imati stvaranje malignih promjena – naglasio je Terzić.
Na pitanje slaže li se s napucima francuskog psihijatra Davida Servana Schreibera, prema kojima se konzumiranjem određenih namirnica može smanjiti upala, a samim time i razvoj tumora, Terzić je kazao kako je na takva pitanja teško dati uopćeni odgovor.
– Dakako da neke namirnice imaju antioksidativno djelovanje, što može imati antitumorski učinak, no ovisi i što je uzrok određene upale.
Azbest i nikotin
Ono što je sigurno jest da neke čestice, poput azbesta i nikotina, direktno uzrokuju upalne procese koji mogu dovesti do malignih bolesti – kazao je Terzić te dodao da korištenje nekih protuupalnih lijekova smanjuje vjerojatnost nastanka tumora. Terzić i njegovi suradnici u citiranom radu otkrili su molekulu koja se pokazala važnom poveznicom između upale i raka debelog crijeva.