NAKON što su se riješili prve muke: što (i, eventualno, od čega) kupiti djetetu za Božić, za roditelje prave nevolje tek počinju.
Dakako, to vrijedi za one čija djeca još ne znaju čitati; ona, naime, uglavnom vjeruju da im darove donosi Djed Mraz ili netko iz spektra svetaca (ako ne i mali Isus osobno), što bi značilo da će odgovorni roditelji prihvatiti igru i nastojati svome mališanu ne rasplinuti prerano iluzije.
Život ih ionako kasnije neće maziti, rezonira većina njih, i djetetu ostavljaju da mašta, a darove do zadnjeg trenutka skrivaju. E, tu dolazimo do problema: gdje s darovima prije no što svane Božićno jutro?
Doprema iz Laponije
Neka istraživanja u zemljama EU-a, naime, pokazala su da je za mlade roditelje to jedan od najvećih problema, a mi smo napravili malo terensko istraživanje, kao i anketu na Facebooku i došli do prilično iznenađujućih otkrića.
Jedna nam je novinarka povjerila da ona godinama darove uoči Božića skriva u neispravnoj perilici posuđa; marketinški stručnjak i “višestruki tata” zbog manjka četvornih metara u stanu sakrije ih u – portun(!) prije no što osvanu ispod bora, dok su ormar s visokim policama, ladice ispod kreveta i stan dobrog susjeda “klasika”.
Vrlo uobičajeno mjesto je i prtljažnik automobila, a neki roditelji darove toliko dugo “vozaju” okolo da na posljetku imaju kilometraže kao da su uistinu dopremljeni iz Laponije!
– Meni je Djed Mraz donio darove kroz dimnjak – ozbiljnim tonom rekla nam je “prvašica” Cvita Bratanić s Hvara, koja je s tatom Mladenom napisala Djedu pismo da želi haljinu za balet (iako trenira tae-kwon-do, ali dobri Mraz nikad nije bio sitničav).
Prvotne sumnje
Sinčić splitskog poduzetnika Roberta Tafre (RT-laboratorij), trogodišnji Marin, već je počeo sumnjati u skrovište; ono se nalazi iza božićnog aranžmana na ukrasnom kaminu, pa je roditeljima priprijetio da “s njima neće pričat jer nešto mute”. Ipak, vjerojatno će zaboraviti sve nedoumice kad za Božić pronađe dječji sat koji je zaželio. Osoba koja “službeno” potpisuje “dostavu” jest mali Isus.
Baletni prvak Azamat Nabiullin, pak, povjerio nam je da će on i supruga (violinistica) Ana Marija malenoj Saši dar skriti u “tajnoj sobi” koja inače služi kao skladište, dok Mario Sokolić, član udruge Plemenitaši iz Varaždina još uvijek ne mora skrivati dar od svoga šestomjesečnog Tomislava, koji slavi prvi Božić baš ove godine.
No, najviša polica u ormaru za dogodine je već rezervirana, i to za Svetog Nikolu; on je i zaštitnik toga baroknoga grada, što je Sokolićima olakšalo potragu za nadležnim darovateljem…
Djed Mraz, Božićnjak ili nešto treće?
Djed Božićnjak ili Djed Mraz je izmišljeni lik koji djeci donosi darove za Božić. Danas je popularan širom svijeta, a u većini kršćanskih zemalja – osobito u Europi pa tako i u Hrvatskoj – postoji jasna distinkcija između kršćanskog sveca i komercijalnog Djeda Božićnjaka.
Komercijalizirani lik veselog Djeda Božićnjaka koji širom svijeta uveseljava djecu poklonima vuče svoje podrijetlo od kršćanskog sveca, svetog Nikole. Preobrazba svetog Nikole u sekularni lik Djeda Božićnjaka zasluga je protestantske reformacije, a započela je u britanskoj kolonijalnoj Americi. Tijekom 19. stoljeća američki novinari u SAD-u popularizirali su izmijenjenu verziju svetog Nikole, koji je postao veseli, debeli djed koji živi na Sjevernom polu i koji putujući svojim saonicama donosi u vrijeme Božića djeci poklone.
Danas prepoznatljivi lik Djeda Mraza djelo je Thomasa Nasta, koji ga je nacrtao prema opisu iz pjesme za djecu iz 1823. godine. Novogodišnje priče kazuju da Djed živi u finskom dijelu Laponije sa svojom ženom, gospođom Božićnjak. Tamo postoje radionice gdje vilenjaci izrađuju igračke. Prema tradiciji, potrebno je na Badnju večer, 24. prosinca, objesiti čarape uz kamin. Po noći, Djed leteći na saonicama koje vuku jeleni, ide po kućama, silazi niz dimnjak i ostavlja pod božićnim drvcem darove za djecu.