Znanstvenici su istraživali stopu smrtnosti 1.064 najpopularnijih glazbenika na svijetu i ustanovili da je smrtnost među njima triput veća nego kod njihove publike, objavljeno je u časopisu "Medizinische Wochenschrift" u Muenchenu.
Znanstvenici su istraživali podatke glazbenika koji su se dosad pokazali najuspješnijima po prodaji svojih pjesama. Oni među njima koji su već umrli, umrli su vrlo mladi, zaključak je istraživačkog tima.
Pop zvijezde u Americi umiru u prosjeku u dobi od 42 godine, u Europi čak s 32 godine.
Autori istraživanja zaključili su da je smrtnost zvijezda najveća na početku karijere. "Živi brzo, umri mlad", geslo je koje zaista vrijedi. Čak 31 posto smrtnih slučajeva među zvijezdama uvjetovano je uzimanjem droge, 20 posto bolešću raka u ranoj dobi, 16 posto nesrećama a devet posto samoubojstvom ili nasiljem.
Europski glazbenici ipak imaju razloga za nešto veći optimizam od svojih američkih kolega. Njihov životni vijek približava se vijeku prosječnog građanina ukoliko uspiju dulje vrijeme izdržati u anonimnosti.
Američke zvijezde pak umiru mladi čak i ako okončaju karijeru.
Dok su europski glazbenici izloženi većoj opasnosti od droga i alkohola, američkim zvijezdama sve više prijeti opasnost od kroničnih bolesti.