PARIZ – Klimatske promjene više nisu moguća prijetnja, već stvarnost koja najviše pogađa zemlje u razvoju i domorodačke narode, upozorava međunarodna nevladina organizacija Prijatelji Zemlje koja u izvješću objavljenom u ponedjeljak daje riječ ugroženim narodima u devet zemalja.
Sve češće suše koje pogađaju Australiju, postupni nestanak mangrove u Maleziji koji utječe na smanjenje ribnih zaliha, strah od uragana u Hondurasu, sudbina poljodjelaca u Maliju jesu pitanja o kojima se razglaba u "Glasu naroda pogođenih klimatskim promjenama", uz izvješće o stanju u Peruu, Brazilu, Svaziju, SAD-u i na otocima Tuvalu u Tihom oceanu kojima prijeti porast razine mora.
Uoči početka UN-ove konferencije o klimatskim promjenama (od 3. do 14. prosinca na Baliju), u devet poglavlja opisuju se već vidljive posljedice klimatskog zatopljenja i daje se riječ tamošnjim stanovnicima, poljodjelcima i mjesnim vlastima koji pričaju o promjenama što su nastupile u njihovu životu.
Financiranje mjera prilagodbe na klimatske promjene i pomoć zemljama u razvoju bit će glavne teme konferencije u Baliju.