WASHINGTON – Ukupna cijena ratova u Iraku i Afganistanu za SAD je gotovo dvostruko veća nego što se misli, i dostiže gotovo 1.5 trilijuna dolara (1500 milijardi), prema najnovijem istraživanju demokratskih kongresnika koji su u cijenu rata uključili i veće cijene nafte, trošak liječenja ranjenih veterana i kamate na kredite kojima se financira rat.
Svota od 1.5 trilijuna dolara, gotovo je dvostruko veći od 804 milijarde koliko je Bijela kuća potrošila ili zatražila iz proračuna za vođenje ratova u Iraku i Afganistanu, uključujući i 2008. godinu, navodi se u izvješću demokratskih članova Zajedničkog gospodarskog odbora Kongresa, piše u utorak The Washington Post (WP).
U izvješću pod nazivom "Skrivena cijena rata u Iraku", koje bi kasnije u utorak trebalo biti podneseno Kongresu, procjenjuje se da su ratovi u Iraku i Afganistanu do sada prosječnu američku četvoročlanu obitelj stajali više od 20.000 dolara.
"Puna ekonomska cijena rata za američke porezne obveznike i ukupno gospodarstvo SAD-a ide daleko preko neposrednih proračunskih troškova o kojim je već izviješteno", navodi se u izvješću.
Ocjenjuje se da je financiranje rata skrenulo milijarde dolara "proizvodnih investicija" američkih tvrtki u SAD-u. Također se ukazuje na gubitke od milijardu do dvije milijarde dolara koje imaju poslodavci zbog mobiliziranja njihovih radnika, pripadnika Nacionalne garde ili pričuvnog sastava vojske.
"Ono što ovaj izvještaj čini kristalno jasnim jest to da je cijena rata za našu zemlju, u izgubljenim životima i potrošenim dolarima, tragično neprihvatljiva", izjavio je demokrat Charles Schumer, predsjednik Zajedničkog gospodarskog odbora Kongresa.
Cijene nafte gotovo su se utrostručile od američke invazije na Irak 2003. godine, i približile se cijeni od 100 dolara za barel. Iako rat u Iraku nije jedini uzrok povećanju cijena, on je jedan od važnih čimbenika koji utječe na naftna tržišta, ocjenjuje se u izvješću.
Također se procjenjuje da će liječenje veterana stajati još dodatnih 30 milijardi dolara, uključujući i plaćanje za pomoć i njegu, te izgubljene prihode veterana oboljelih od PTSP-a.
The Washington Post napominje da su financijski stručnjaci ocijenili da su neki izračuni u izvješću spekulativne naravi.
Brian Hart, glasnogovornik vodećeg republikanca u odboru, senatora Sama Brownbacka, kazao je da se "demokrati nisu potrudili konzultirati niti s jednim republikanskim članom ili pripadnikom stručne službe odbora".
Iako su troškovi rata rasli svake godine, a zahtjev za fiskalnu 2008. je najveći do sada, izravni i neizravni troškovi ratova u Iraku i Afganistanu znatno su manji od troškova II. svjetskog rata i neznatno veći od cijene Vijetnamskog rata.
Procijenjeno je da bi II. svjetski rat, prema današnjim cijenama, stajao 4.9 trilijuna dolara. Prema izvješću Istraživačke službe Kongresa troškovi Vijetnamskog rata su 600 milijardi u današnjim dolarima a Zaljevskog rata iz 1991., 80 milijardi dolara.