BEOGRAD – U beogradskoj javnosti u srijedu traju polemike o tome tko je kriv za izgrede i vandalsko uništavanje Beograda u prosvjedu što ga je zbog uhićenja haaškog optuženika Radovana Karadžića u utorak navečer organizirala Srpska radikalna stranka (SRS).
Zamjenik haaškog optuženika Vojislava Šešelja na čelu te stranke Tomislav Nikolić optužio je u srijedu srbijanskog predsjednika Borisa Tadića da je organizirao incidente, te da je posrijedi bila "organizirana akcija policije kojom je zapovijedao Tadić".
"Opominjemo Tadića da ne uvodi Srbiju u rat", izjavio je Nikolić na konferenciji za novinare, dodajući da SRS više neće organizirati mitinge.
Potpredsjednik Demokratske stranke (DS) Dušan Petrović izjavio je pak da isključivu krivnju za incidente na prosvjednom skupu snosi SRS koja kao organizator nije uspjela spriječiti nasilje, a optužbe te stranke da su državna tijela isprovocirala sukobe na tom skupu nazvao je "besmislenima".
Petrović je dodao da je nevjerojatno da organizator nije uspio spriječiti sukobe više od sat vremena, koliko je trajao okršaj izgrednika i policije.
Nerede su osudile brojne stranke i pojedinci u Srbiji- DS, G 17 Plus, Liga socijaldemokrata Vojvodine, Liberalno-demokratska partija i drugi.
Za razliku od njih, glasnogovornik Demokratske stranke Srbije (DSS) Andreja Mladenović optužio je u srijedu novu vlast u Srbiji da je odgovorna za sve veće produbljivanje krize u zemlji, time što se "isključivo rukovodi ispunjavanjem stalnih zahtjeva koji stižu izvana".
Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić u razgovoru za Radio B92 pohvalio je reakciju policije, dijagnosticirajući da je "Beograd opet razaran radi imaginarne patriotske Srbije", te kazao da napadi na novinare "ostavljaju tužnu sliku jedne od država u Europi, koje nisu dovoljno sposobne brinuti se same o sebi i postati dio Europske unije". Sličnu je ocjenu iznio i ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić koji je novinarima kazao da viđeno u utorak navečer u Beogradu "nije patriotizam (…), već je pravi patriotizam učiniti sve da Srbija što prije uđe u EU i da građani žive bolje".
Zastupnica LDP-a u Skupštini Srbije Vesna Pešić upozorila je, u izjavi Tanjugu, da vlasti u Srbiji – ako je Srbija "imalo normalna" država – trebaju zabraniti nasilne prosvjede desničarskih skupina i stranaka.
"Ako se ovo nastavi, mi ćemo svakodnevno imati nasilje. SRS se mora odreći nasilja, ne može se više politika voditi nasiljem i opstrukcijom, nego mora ući u neke okvire zakona", izjavila je Vesna Pešić. Dodala je da se time što se dopušta da se u Beogradu svakodnevno održavaju prosvjedi zbog uhićenja Radovana Karadžića "u svijetu o Srbiji stvara pogrešna slika da srpski narod stoji iza optuženih za ratne zločine".
Većina onih koji osuđuju jučerašnje nasilne prosvjede u Beogradu slaže se u ocjeni da odgovornost za nasilje snosi organizator- SRS, a nekadašnji načelnik Sigurnosno-informativne agencije (BIA) Goran Petrović kazao je novinarima da je osnovno pitanje je li miting u utorak organiziran u znak potpore Radovanu Karadžiću ili u korist radikala.
On je ocijenio da su radikalske priče o Haagu i Kosovu "potrošene" i da se radikali sad pokušavaju spasiti i održati na političkoj sceni.
Politički analitičar Milan Nikolić, direktor nevladinog Centra za proučavanje alternativa, rekao je za Radio B92 da su radikali u utorak demonstrirali nesposobnost kontrole, usprkos tome što se pojavio mali broj ljudi na skupu (oko 15.000), usprkos njihovim očekivanjima da će ih biti bar milijun.
U sukobu policije i skupine izgrednika ozlijeđena su 54 pripadnika MUP-a i 26 civila, među kojima i novinar španjolske televizije i fotoreporter agencije Beta, a u središtu grada počinjena je i znatna materijalna šteta.
Prosvjed zbog izručenja Radovana Karadžića Haaškom sudu zakazan je i za četvrtak a kao organizator prijavljen je Europski centar srpske dijaspore, nevladina organizacija navodno registrirana u Den Haagu.