BEČ – U Beču su danas završeni izravni pregovori Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova, uz posredovanje međunarodne trojke koju čine predstavnici Europske unije, SAD-a i Rusije, bez približavanja stajališta, koja su ostala i dalje potpuno suprotna.
"Trojka nastavlja rad na pregovaračkom dogovoru između Beograda i Prištine", prenio je novinarima njemački diplomat Wolfgang Ischinger, predstavnik EU u međunarodnoj trojki. Ishinger je kazao da će trojka uložiti sav trud "da se istraže svi mogući putevi iznalaženja dogovora".
Također je napomenuo da će proces biti zaključen, kako je i najavljeno, 10. prosinca, kada će trojka podnijeti izvješće glavnom tajniku UN-a Ban Ki Moonu. Najavio je da će se sljedeći izravni pregovori Beograda i Prištine održati 20. studenog u Bruxellesu.
"Osnažili smo naš prijedlog bitne autonomije", rekao je na konferenciji za novinstvo srbijanski predsjednik Boris Tadić dodavši da je srbijansko izaslanstvo i dalje spremno pregovarati o radnom dokumentu u 14 točaka ali, kako je naglasio, važno je da se u njih uključi Rezolucija 1244 Vijeća sigurnosti UN te da svaki unilateralni potez predstavlja prijetnju.
Izaslanstvo kosovskih Albanaca zahtijevalo je da se razgovara o odnosima dviju neovisnih država u budućnosti "što za nas nije prihvatljivo i nije tema ovih pregovora", rekao je Tadić. Izrazio je nadu da će se pronaći prihvatljivo rješenje za obje strane u pregovorima "u kojima će srbijansko izaslanstvo do kraja sudjelovati" te dodao kako srbijanska strana "ne prihvaća da je 10. prosinca posljednji dan pregovora".
Srbijanski predsjednik založio se za honkonški model "jedna država – dva sustava" koji, po njegovu mišljenju, sadrži "elemente" za stabilno rješenje statusa Kosova.
Okvir koji predlažu međunarodni posrednici za rješenje statusa Kosova određuje neovisnost te pokrajine od Srbije i "potpuno je neprihvatljiv", rekao je srbijanski premijer Vojislav Koštunica dodajući da "14 točaka, onako kako su sada predložene, znače odnose između dviju neovisnih država".
Koštunica je naglasio je da je srbijansko izaslanstvo ponovilo da je bitna autonomija ostvariva, nasuprot stajalištu kosovskih Albanaca, koji ponavljaju da je to prošlost i da je budućnost u neovisnosti Kosova. "Predložili smo model Hong Konga kao dobar primjer da se uz poštivanje međunarodnog prava može doći do rješenja", kazao je Koštunica i dodao "ne može se reći da postoji samo jedno rješenje, kako tvrdi albanska strana, nego postoje i druge mogućnosti kako bi se očuvala stabilnost i mir u Srbiji i Kosovu, regiji i u svijetu".
Glasnogovornik izaslanstva kosovskih Albanaca Skender Hyseni izjavio je novinarima da je srpski prijedlog rješenja budućeg statusa Kosova po modelu Hong Konga za albansku stranu "neprihvatljiv". Optužio je srpsku stranu rekavši da je to "igra kako bi se odugovlačio pregovarački proces".
"Prijedlog modela Hong Konga za Kosovo je potpuno neprihvatljiv zbog različitih povijesnih razlika", rekao je Hyseni ponovivši: "Za nas ne dolazi u obzir ništa manje od neovisnosti" .