BRDO KOD KRANJA – Ministri obrane 27 država članica Europske unije počeli su u četvrtak dvodnevno neformalno zasjedanje na Brdu kod Kranja, a prvog dana raspravljali su o mirovnoj operaciji Althea u Bosni i Hercegovini, te mirovnim operacijama u Čadu, Gvineja Bissao i Darfuru u kojima se Europska unija angažira u suradnji s UN-om i Afričkom unijom, no nisu mogli izbjeći ni sigurnosnu situaciju u Srbiji i na Kosovu nakon proglašenja neovisnosti Kosova i odluke Europske unije da na Kosovo pošalje civilnu misiju sastavljenu od policajaca, tužitelja i sudaca koji će pomoći u djelovanju administrativnih vlasti na Kosovu.
Trenutačno stanje u Srbiji i na Kosovu komentirao je na konferenciji za novinare nakon današnjeg sastanka i europski predstavnik za sigurnost i vanjsku politiku Javier Solana koji je izrazio odlučnost EU-a da osigura stabilnost na Kosovu, te izrazio uvjerenost da se situacija smiruje unatoč demonstracijama u Beogradu i sjevernom dijelu Kosova.
"Mislim da je situacija u cjelini mirna i da će ići u smislu daljnjeg smirivanja", odgovorio je Solana na pitanja u vezi s demonstracijama u Beogradu i situaciji u sjevernom dijelu Kosova.
Dodao je da demonstracije nisu ništa neuobičajeno, ali da je uvjeren da će se stanje smirivati i da će nastupiti vrijeme za politiku, izvijestila je Hina.
Solana je naglasio da Europska unija s posebnom pozornošću prati razvoj situacije na Kosovu sjeverno od rijeke Ibar, te da će to i dalje činiti i djelovati ovisno o razvoju situacije. Pri tome je istaknuo da će civilna misija EU-a , u kojoj se odlučilo sudjelovati svih 27 zemalja Europske unije, djelovati na teritoriju cijelog Kosova, da je njeno raspoređivanje na Kosovu već počelo. Odgovarajući na pitanje o mogućim rezervama glede sudjelovanja u misiji onih država koje nisu priznale Kosovo, Solana je rekao da tu ne vidi nikakvih teškoća i da se već operacionalizira kolektivna odluka svih članica Europske unije.
Solana je najavio da će vjerojatno u ponedjeljak biti održan sastanak NATO saveza i Europske unije o djelovanju na Kosovu, a na pitanje o mogućem odcjepljenju sjevernog dijela Kosova u kojima Srbi predstavljaju većinu rekao je da je nadležnost sadašnjih snaga međunarodne zajednice na Kosovu da osiguraju da se poštuje granica Kosova i Srbije koja je kako je dodao "sada nacionalna granica".
Slovenski ministar obrane Karel Erjavec rekao je na konferenciji za novinare na kojoj je nastupio zajedno sa Solanom da su ministri država članica u raspravi zaključili da Europska unija u mirovnoj operaciji Althea u Bosni i Hercegovini mora osigurati odgovarajuću prisutnost u BiH sve dok bude potrebno, te da sigurnost BiH i stabilnost regije treba osigurati i nakon što se ta operacija završi.
"Operacija EU-a u Bosni i Hercegovini dobar je primjer suradnje EU-a i NATO saveza koji bi mogao poslužiti i u drugim operacijama", rekao je Erjavec.
Naglasio je također da će ova godina biti ključna za BiH, te da se u njoj trebaju nastaviti reforme jer samo "na taj način BiH može imati jasnu europsku perspektivu".
Slovenski ministar obrane je rekao da je u slučaju Kosova za Europsku uniju bitno što je sačuvala jedinstvo i donijela zajedničku odluku o upućivanju civilne misije na Kosovo. S druge strane, i Srbiji je svakako potrebno pomoći na njenom putu prema euroatlantskim integracijama, naglasio je Erjavec.
Njemački ministar obrane Franz Josef Jung, koji je na sastanak s europskim kolegama u Sloveniju došao nakon posjeta Kosovu, rekao je za Slovensku tiskovnu agenciju STA da se nada da će se situacija na Kosovu razvijati mirno.