LJUBLJANA – Nekoliko slovenskih ribara, koji su opremljeni za ribolov na otvorenom moru, traže od svoje vlade da im osigura odštete za izgubljeni profit dok nisu mogli loviti u prostoru hrvatskog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP), pišu u utorak slovenski mediji dodajući da je u slovenskom ministarstvu poljoprivrede rečeno kako bi račun za eventualnu štetu mogao biti ispostavljen Hrvatskoj.
Za lov na otvorenom moru opremljene su koćarice Riba 1 i Riba 2, a navodno na otvoreno more mogu izlaziti i neke druge.
Slovenski ribari, navodi "Delo", smatraju da su zbog ograničenih mogućnosti ribolova, nastalih radi ZERP-a, imali štetu od oko 100.000 eura, jer su u razdoblju od početka godine do početka ovog tjedna, kad je jedna koća opet išla na otvoreno more, mogli uloviti 120 tona srdela i druge plave ribe. Uz to, piše "Delo", smatraju da je indirektna šteta napravljena i slovenskim ribarima koji ne plove na otvoreno more, jer su se svi ribari morali zbijati u malom akvatoriju oko Pirana i Portoroža.
Kako je za ljubljansko "Delo" od ponedjeljka izjavio glasnogovornik ministarstva poljoprivrede Jernej Kovač, slovenska vlada je, i nakon "jednostrane primjene" ZERP-a na članice EU-a s početkom ove godine, više puta naglasila da se za Sloveniju i slovenske ribare "stanje na Jadranskom moru ni u čemu nije promijenilo", no slovenski ribari prvi su put na otvoreno more isplovili ovih dana – nakon što je hrvatski Sabor ponovo zamrznuo primjenu ZERP-a.
"Dogovor između Hrvatske, Slovenije, Italije i Europske unije iz 2004. godine bio je cijelo vrijeme na snazi i za Sloveniju se od početka godine stanje na Jadranu ni u čemu nije promijenilo", rekao je Kovač za "Delo".
Ipak, dodao je da ministarstvo poljoprivrede priprema pravne osnove za pomoć ribarskom sektoru, te da je slovenska vlada, s izbijanjem krize oko ZERP-a početkom godine, svojim ribarima zajamčila da će ih štititi u lovu u otvorenim vodama i pokriti svaku nastalu štetu.
Kako navodi vodeći slovenski list, glasnogovornik ministarstva poljoprivrede izjavio je da će slovenska vlada za eventualnu štetu slovenskim ribarima – koja bi bila posljedica kršenja dogovora iz 2004. godine od strane Hrvatske – račun odnosno potraživanje ispostaviti Hrvatskoj.