LJUBLJANA – Slovenska vlada u četvrtak je riješila pitanje smještaja prognane romske obitelji Strojan čijim su se slučajem u zadnjih 14 mjeseci bavile organizacije za ljudska prava u svijetu.
"Zadovoljan sam da je ova duga i mučna priča završena", rekao je na konferenciji za novinare pravni zastupnik obitelji, odvjetnik Aleksander Čeferin, objasnivši da je s ministrom za okoliš i prostor Janezom Podobnikom potpisao ugovor o rješenju stambenog pitanja velike romske obitelji. Njihovo je naselje u općini Ivančna Gorica, južno od Ljubljane, srušeno prije godinu dana s obrazloženjem da se radi o nelegalnoj gradnji na vodozaštitnom području, izvijestila je Hina.
Čeferin i Podobnik potpisali su ugovor po kojem će Romi za parcelu na kojoj su imali nastambe dobiti zamjensko zemljište iste vrijednosti i izgrađeni objekt u kojemu žive zadnjih godinu dana, a nalazi se u blizini Ljubljane.
Čeferin i Podobnik rekli su da se pokazalo da su se Romi u novom okolišu dobro socijalizirali, njihova djeca redovito pohađaju školu i u novoj sredini imaju bolje uvjete za život. Ugovorom se romska obitelj odriče moguće tužbe protiv Slovenije, sami će snositi komunalne i druge troškove, a od punoljetnih članova očekuje se da se zaposle.
Romi su iz svog naselja istjerani prije 14 mjeseci pod pritiskom susjeda iz sela Ambrus koji su ih okrivili za teško ranjavanje jednog svog sumještanina iako se kasnije pokazalo da ga je napao nerom kojemu su Romi pružili gostoprimstvo, a za to je kasnije bio i osuđen.
Slovenska vlada došla je nakon spomenutog incidenta na loš glas, a premijer Janez Janša nedavno je slovenske novinare okrivio da su internacionalizacijom tog slučaja doveli do toga da ga prilikom posjeta inozemstvu pitaju je li istina da u Sloveniji postoje logori za Rome.
Velika romska obitelj nekoliko je mjeseci bila naime smještena u izbjegličkom logoru u Postojni i imala ograničeno kretanje, a zadnjih godinu dana smještena je u nekadašnji vojni objekt blizu Ljubljane, gdje će i ostati piše Hina.
Unatoč obećanjima vlada nije uspjela naći "alternativnu lokaciju" za smještaj romske obitelji bližu njihovu ranijem kraju.
Takvi pokušaji u više su navrata rezultirali demonstracijama lokalnog stanovništva, pa su se slučajem dugo bavile udruge za ljudska prava, a Slovenija stekla glas zemlje u kojoj ne postoji tolerancija prema Romima i drugim manjinama.