ZAGREB – Gruzijske snage sigurnosti uklonile su barikade iz središta Tbilisija budući da se situacija smirila nakon nekoliko dana prosvjeda oporbe protiv vlade na kojima se tražila ostavka predsjednika Mihaila Saakašvilija, a oporba je dobila razlog za optimizam jer je najavljeno održavanje prijevremenih predsjedničkih izbora.
Saakašvili je najavio u četvrtak prijevremene predsjedničke izbore za 5. siječnja 2008., nakon što je u srijedu uveo izvanredno stanje u zemlji tijekom 15 dana poslije silovitih sukoba snaga reda i prosvjednika. Prema podacima gruzijskog ministarstva zdravstva u tim je sukobima ozlijeđeno ukupno 508 ljudi, a 94 prosvjednika su još uvijek u bolnici.
Predstavnici oporbe nazvali su odluku o prijevremenim izborima "pobjedom naroda" i već su dogovorili da će predložiti zajedničkog kandidata opozicije na predsjedničkim izborima. Njihov optimizam pokazuje i izjava oporbenog političara i bivšeg ministra Georgija Čaindrave koji je rekao da "čak i da kandidiramo novinski kiosk, na izborima bi imao više šanse od Saakašvilija", prenose novinske agencije.
Predsjednica parlamenta Nino Burdžanadze, koja će se sastati s ujedinjenom oporbom tijekom večeri, izjavila je u petak da će se dijalog između vlade i oporbe nastaviti i da će biti postignuta ispravna odluka.
"Političke konzultacije počet će u parlamentu danas navečer. Mi ćemo postići potrebne i pravilne odluke za zemlju".
Gruzijski parlament je odlučio da neće raspravljati o produljenju izvanrednog stanja. To bi značilo, prema Ustavu, da će predsjednički dekret, kojim su ograničena prava na prosvjede i kojim je dopušteno emitiranje samo državnim medijima, isteći nakon 48 sati u petak navečer, javile su ruske novinske agencije i dpa.
Burdžanadze je rekla, a prenosi Itar-Tass, da nema potrebe sazivati izvanrednu sjednicu parlamenta za produljenje izvanrednog stanja budući da se situacija u zemlji smirila.
Međutim, Reuters je javio da će gruzijski parlament odobriti u petak izvanredno stanje tijekom 15 dana. Potpredsjednik parlamenta Mihail Mačavariani izjavio je da je taj potez potreban zbog miješanja ruskih obavještajnih službi u gruzijske poslove.
"Mi mislimo da ćemo odobriti dekret o izvanrednom stanju", rekao je Mačavariani istaknuvši kako raspolaže s "puno informacija da se ruske obavještajne službe miješaju u gruzijske poslove".
Gruzijski ministar vanjskih poslova Gela Bežuašvili opovrgnuo je navode nekih ruskih dužnosnika o navodnoj namjeri gruzijske vlade da pokrene vojne operacije u svojim separatističkim regijama Abhaziji i Južnoj Osetiji.
"Što se toga tiče, mi smatramo da moramo kategorički izjaviti da su takve optužbe apsolutno neutemeljene i njihov je cilj još više zaoštriti prilično napetu situaciju u zemlji. Gruzija je bila i uvijek će biti posvećena postizanju pravovremenog i konačnog rješenja sukoba na svom teritoriju i to političkih sredstvima", navodi se u priopćenju koje je objavilo gruzijsko ministarstvo vanjskih poslova.
Predstavnici promatračke misije Parlamentarne skupštine Vijeća Europe, Matthias Eorsi and Kastriot Islami, doputovali su u petak u Gruziju kako bi dobili uvid u situaciju nakon uvođenja izvanrednog stanja, javila je gruzijska novinska agencija Prime-News. Matthias Eorsi and Kastriot Islami, koji će boraviti u Gruziji do 11. studenoga, sastat će se s visokim gruzijskim dužnosnicima, predstavnicima oporbe, predstavnicima medija i veleposlanicima akreditiranim u toj zemlji.