SARAJEVO – Bosna i Hercegovina mogla bi potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom do travnja 2008. godine, izjavio je u četvrtak Nikola Špirić, predsjedatelj Vijeća ministara BiH u ostavci, javlja Hina.
Špirić, koji očekuje da mu Predsjedništvo BiH povjeri još jedan mandat za sastav vlade, kazao je novinarima u Sarajevu da je realno da država do ožujka ili najkasnije travnja sljedeće godine provede obveze koje preostaju nakon parafiranja SSP-a ranije ovog mjeseca čime bi se stekli uvjeti i za potpisivanje tog dokumenta.
Najvažnija zadaća je reforma policije a Vijeće ministara BiH je, na tragu dogovora lidera šest vladajućih stranaka, u četvrtak usvojilo plan donošenja zakona kojima bi se osigurala uspostava odgovarajućih policijskih tijela koja bi ubuduće funkcionirala na državnoj razini.
Do kraja sljedećeg tjedna, po Špirićevim riječima, treba biti utemeljena radna skupina koja će se time baviti a ona bi prijedloge potrebnih zakona izradila do polovice veljače sljedeće godine.
Uz tijela koja bi koordinirala i nadzirala rad policijskih agencija u BiH, na državnoj razini trebali bi biti uspostavljeni i uredi poput onoga za forenziku odnosno sustav za izobrazbu policijskih djelatnika.
Uz policijsku reformu, EU od BiH u ovoj fazi očekuje i dovršenje reforme javnog RTV sustava, javne uprave te punu suradnju s međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY).