WASHINGTON – Posljednji vikend uoči stranačkih predizbora u Iowi, koji će se održati u četvrtak 3. siječnja, kandidati za predsjedničke nominacije Demokratske i Republikanske stranke iskoristili su za pridobivanje ciljanih skupina birača, kako bi se u što većem broju odazvali glasovanju.
Posljednje ispitivanje među registriranim demokratskim i republikanskim biračima u Iowi, čiji su rezultati objavljeni u nedjelju, potvrdilo je da oba tabora očekuje tijesna utrka s neizvjesnim pobjednikom na prvom pravom testu za predsjedničke izbore 2008.
Prema anketi Instituta Zogby, kod demokrata vodi senatorica Hillary Clinton s 31 posto podrške, senator Barack Obama ima 27 posto, a bivši senator John Edwards 24 posto, dok nitko od ostalih pet kandidata nema dvoznamenkastu podršku birača.
Kod republikanaca u Iowi se bitka vodi između bivšeg guvernera Massachusettsa Mitta Romneya koji ima 29 posto glasova, i bivšeg guvernera Arkansasa Mikea Huckabeeja s 28 posto. Treći je senator John McCain s 11 posto, a slijede trojica kandidata s po osam posto podrške – bivši gradonačelnik New Yorka Rudy Giuliani, bivši senator Fred Thompson i kongresnik Ron Paul.
Ispitivanje je pokazalo da je oko šest posto birača koji namjeravaju sudjelovati na predizborima u četvrtak navečer, još uvijek neodlučno.
"Imamo dvije vrlo tijesne utrke, u kojima je teško prognozirati pobjednika. Još ima puno potencijala da se stvari promijene", ocijenio je John Zogby, koji je vodio ispitivanje.
Prema pravilima predizbora u Iowi, kandidat mora dobiti glasove najmanje 15 posto sudionika skupa izborne jedinice, kako bi bili važeći. Ako ih ne dobije, njegovi pristaše mogu glasove dati drugim kandidatima.
Kod demokrata, Edwards je najpopularniji kao drugi izbor, dok je kod republikanaca to Mike Huckabee.
Zbog malog odziva birača na predizbore u Iowi, koji je godine 2004. kod demokrata iznosio samo 125.000 ljudi, stranački stratezi predviđaju da o ishodu može odlučiti pridobivanje samo tisuću birača.
Stožeri kandidata zbog toga ulažu rekordna sredstva i napore da dođu do svakog potencijalnog pristaše.
Važan element odziva je i vrijeme, pogotovo za starije birače, a za sada se prognozira hladno i bez padalina.
Kod Hillary Clinton, koju čak 76 posto pristaša "vrlo odlučno" podržava (prema Zogbyu), traže se građani Iowe koji su su propustili ranije predizbore, a zbog dobi spola i drugih osobina, mogli bi podržati senatoricu, posebno žene u dobi iznad 65 godina i one mlađe od 30.
Da bi ih se pridobilo da dođu na predizbore, stožer dijeli plastične lopate za snijeg, a u dogovoru s lokalnim supermarketima osiguravaju se sendviči za skupove birača. Glavna poruka biračima je da je Hillary Clinton "spremna od prvog dana" preuzeti predsjedničku dužnost u Bijeloj kući, za razliku od neiskusnog Obame.
Obamin stožer je u potrazi za onima koji nisu nikad sudjelovali na predizborima, uključujući nezavisne mlađe od 50 godina i studente koji će napuniti 18 za izbore u studenom 2008.
Obama biračima u Iowi poručuje da jedino on može donijeti promjenu i "okrenuti stranicu" jer nije vezan uz interesne skupine i lobije u Washingtonu.
Edwardsov stožer ima tradicionalniji pristup, prikupljaju se potpisi svih birača koji su sudjelovali na predizborima 2004. i nastoji se dobiti imena svakog birača prije nego se u četvrtak navečer oni okupe u 1.781 izbornoj jedinici diljem Iowe. Edwards drugi puta obilazi svih 99 okruga Iowe, posebno ruralna područja gdje je popularniji od Clinton i Obame.
Sa svojom populističkom retorikom predstavlja se kao dokazani borac za interese srednje klase, protiv korporacija i posebnih interesa, koji će izmijeniti "pokvareni sustav" u Washingtonu.
Na republikanskoj strani Mitt Romney, koji je mjesecima uvjerljivo vodio u Iowi, ulaže velike napore, posebno u televizijskom oglašavanju, kako bi zaustavio strelovit uspon Mikea Huckabeeja u anketama.
U Romneyevim oglasima ističu se Huckabeejevi problematični rezultati u 10 godina dok je bio guverner Arkansasa, posebno veliki broj pomilovanja osuđenika.
Romney u poruci ističe svoju izbornost na nacionalnoj razini, iskustvo na dužnosti guvernera i poslovni uspjeh.
Huckabee, bivši baptistički pastor, igra na svoju narodnjačku, populističku kartu, računajući na sve veću podršku bijelih evangelika, koji su jezgro konzervativne republikanske baze u Iowi.
Njegovo protivljenje pobačaju, homoseksualnim brakovima, teoriji evolucije, ilegalnoj imigraciji te podrška ratu u Iraku i jačanju oružanih snaga, nailaze na sve bolji odziv među republikanskim biračima nezadovoljnim kandidatima stranke za studeni 2008.
"Ljudi u Iowi ne žele da ih se zaboravi" nakon izbora, poručuje Huckabee sugerirajući kako će kandidati sa Sjeveroistoka SAD, nakon sadašnje kampanje u Iowi zaboraviti da ta država postoji, za razliku od njega koji također živi u unutrašnjosti, u Arkansasu.
Dok Romney ulaže velika sredstva u TV oglase, Huckabee se uglavnom oslanja na mrežu volontera, jer je njegov stožer tek nedavno počeo primati znatnije donacije.
Dva dana nakon Iowe, 5. siječnja slijede predizbori u New Hampshireu, gdje kod demokrata također vode Clinton i Obama, a kod republikanaca Romney i McCain.
Uspjeh na tim prvim predizborima, ne mora biti odlučujući za konačni ishod predizbora u svih 50 saveznih država koji se većinom održavaju u veljači, ali pobjednicima daje važan zamah za nastavak kampanje.