SARAJEVO – Sjedinjene Države poduprijet će svaku odluku Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu Miroslava Lajčaka koja će biti posljedica propusta domaćih političara da se dogovore o reformi policije, izjavio je u srijedu u Sarajevu američki veleposlanik u BiH Charles English.
Ovaj diplomat, koji je dužnost veleposlanika u Sarajevu preuzeo prije tri tjedna, u prvom susretu s novinarima je upozorio kako je neuspjeh pregovora o reformi policije dovoljan dokaz koliko su lokalni političari u toj zemlji nespremni i nesposobni djelovati u općem interesu svih građana svoje zemlje.
"Ako SAD nastave pomagati BiH, bit će nam potrebni partneri, predani političari koji imaju hrabrosti postizati kompromise i voditi ovu zemlju naprijed", kazao je English.
Ne imenujući izravno političare koje smatra odgovornim za trenutačnu krizu u BiH, američki je veleposlanik ipak bio dovoljno jasan kada je uputio kritike onima koji su 2006. godine oborili već usuglašeni paket ustavnih promjena, kao i onima koji se protive uspostavi funkcionalne države BiH, bez čega nije moguć ni njen gospodarski napredak.
Ovime je aludirao na Stranku za BiH (SBiH) Harisa Silajdžića i HDZ 1990. koje su, zajednički djelujući u parlamentu, spriječile prihvaćanje ustavnih amandmana, odnosno Stranku nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Milorada Dodika, i njene partnere iz Republike Srpske, koje je i Visoki predstavnik Lajčak označio najodgovornijima za propast pregovora o reformi policije.
"U narednim danima i tjednima međunarodna zajednica razmatrat će kakve će posljedice slijediti", kazao je veleposlanik English apelirajući na političare u BiH da smjesta prekinu voditi rasprave koje vode daljem destabiliziranju zemlje.