ZAGREB – Sjedinjene Države i Velika Britanija pozvale su danas pakistanskog predsjednika Perveza Musharrafa da održi izbore prema planu, dok raste broj uhićenih među odvjetnicima i pristašama oporbene čelnice Benazir Bhutto, javljaju novinske agencije.
Musharraf je uvođenje izvanrednog stanja u subotu opravdao širenjem ekstremizma, pokušavajući spriječiti izlazak prosvjednika na ulice, dok traje najveća kriza u zemlji od njegova dolaska na vlast državnim udarom 1999.
Američka državna tajnica Condoleeza Rice poručila je Musharrafu, čije zasluge u borbi protiv al-Qaide i talibana inače ističu američki dužnosnici, da treba napustiti vojsku, postati civilni predsjednik i održati parlamentarne izbore u siječnju, javlja agencija France Presse.
"Mislimo da je za Pakistan najbolji put čim brži povratak poštivanju ustava i održavanje izbora", izjavila je državna tajnica na novinskoj konferenciji u prigodi posjeta Zapadnoj obali.
Velika Britanija pozvala je u ponedjeljak na povratak "uobičajenom demokratskom i ustavnom procesu" u Pakistanu i na provedbu parlamentarnih izbora, priopćio je glasnogovornik premijera Gordona Browna.
"Htjeli bismo da se parlamentarni izbori održe u siječnju kao što je planirano i želimo da se ponovno uspostavi uobičajeni ustavni demokratski proces", izjavio je glasnogovornik na tiskovnoj konferenciji, dodajući da Velika Britanija ne isključuje mogućnost obustave pomoći Pakistanu, čime su već zaprijetile i Sjedinjene Države.
Europska unija također je izrazila zabrinutost zbog uvođenja izvanrednog stanja u Pakistanu i pozvala na održavanje slobodnih i poštenih izbora.
"EU ponavlja važnost održavanja slobodnih i poštenih izbora prema planu, obnove civilne uprave i poštivanje neovisnosti sudstva i slobode medija", rekla je glasnogovornica EU-a, prenosi Reuters.
Visoka povjerenica UN-a za ljudska prava Louise Arbour kritizirala je u ponedjeljak gušenje temeljnih prava u Pakistanu i uhićenja koja je policija provela u okviru izvanrednog stanja.
Arbour je rekla da je zabrinuta zbog uhićenja i određivanja kućnog pritvora sucima, odvjetnicima, političkim dužnosnicima i aktivistima za ljudska prava, među kojima je i odvjetnica Asma Jahangir, UN-ova izvjestiteljica za vjerske slobode.
"Izvanredno stanje treba se primjenjivati isključivo kao način borbe s veoma teškom prijetnjom nacionalnoj sigurnosti, a ne za potkopavanje časnog i neovisnog sudstva", upozorila je Arbour u priopćenju.