WASHINGTON – Američka državna tajnica Condolleeza Rice ocijenila je u srijedu "neprihvatljivom" da Moskva prema Ukrajini i drugim susjednim zemljama koristi "retoriku prekoravanja".
Svjedočeći pred vanjskopolitičkim odborom Senata, Rice je kazala kako je "retorika prekoravanja koja dolazi od Moskve neprihvatljiva" i odmaže odnosima sa SAD-om, komentirajući izjavu ruskog predsjednika Vladimira Putina o mogućnosti da se ruski projektili okrenu prema Ukrajini, ako Kijev nastavi s planovima da se na njegovom teritoriju stacionira raketna obrana NATO-a, prenosi Hina.
Putin je tu sugestiju iznio u utorak na konferenciji za novinare s ukrajinskim predsjednikom Viktorom Juščenkom, navodeći istodobno kako se Rusija nema pravo ni namjeru miješati u odluku Ukrajine da uđe u NATO, iako će to Ukrajini "ograničiti suverenitet".
Rice je kazala kako SAD i Rusija uspješno surađuju na ograničavanju nuklearne prijetnje Sjeverne Koreje, kao i Irana, te na Bliskom istoku i kod terorizma. No, kada se dođe do pitanja povezanih sa strukturom Europe poslije Hladnog rata "dobijete tu vrst retorike", rekla je Rice senatorima.
Na pitanje senatora Richarda Lugara zašto je Putin pozvan na summit NATO-a u Bukurešt i kako to može utjecati na odluke skupa, Rice je kazala kako će "NATO učiniti ono što mora kao savez i da Rusija nema pravo veta".
"Mi smo apsolutno privrženi neovisnosti i suverenitetu Ukrajine i drugih država koje su nekada bile dio Sovjetskog Saveza", naglasila je. "Sovjetski Savez je imao sve te dijelove u drugo vrijeme koje je zauvijek nestalo i nadam se da to Rusija razumije", poručila je Rice.
Summit u Bukureštu, po njezinim je riječima, prigoda da NATO pokaže da je snažan i ujedinjen savez koji neće gledati povratak Hladnog rata, a to znači "niti sposobnosti Rusije da zastrašuje svoje susjede", niti vremena kada je imao neprijateljske odnos sa Sovjetskim Savezom.
Govoreći o razmatranju primanja Hrvatske, Makedonije i Albanije u NATO na summitu u Bukureštu, Rice je kazala kako te tri zemlje "ako ispunjavaju standarde, po američkom stajalištu trebaju biti pozvane u članstvo" no SAD će donijeti konačnu ocjenu nakon konzultacija sa saveznicima.
Rice je sličan odgovor dala i na pitanje o tome treba li Ukrajini i Gruziji na summitu biti ponuđen ulazak u NATO-ov "Akcijski plan za članstvo" (MAP), pripremni korak za pridruživanje Savezu.
Države trebaju dobiti taj status "kada postanu sposobne preuzeti odgovornosti koje idu s njim".
Na pitanje o odnosu SAD-a prema Srbiji u svijetlu očekivanog proglašenja neovisnosti Kosova, Rice je najavila da će SAD ponuditi ekonomsku i drugu pomoć Srbiji tijekom tog za nju "iznimno teškog razdoblja".
"Želimo Srbiju koja gleda u svoju budućnost, a ta je budućnost u Europi", kazala je Rice dodajući kako je intervenirala da se Srbiji ponudi Partnerstvo za mir NATO-a, kao prva stepenica prema članstvu.
Kazala je kako Amerika zna da će to biti iznimno teško razdoblje za srpski narod, te da će zato ponuditi ruku prijateljstva, partnerstva u gospodarskoj razmjeni, ekonomskoj pomoći i na druge načine.