Europska komisija podržava teritorijalnu cjelovitost Gruzije, ali podržava i dalje ulazak Rusije u Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO), objavljeno je u Bruxellesu u utorak nakon odluke ruske vlade da prizna neovisnost dviju odmetnutih gruzijskih pokrajina.
Organizacija za sigurnost i suradnju u Europi (OESS), koja okuplja 56 zemalja, nazvala je ruski potez kršenjem temeljnih načela OESS-a, dok su Francuska, predsjedateljica Europskom unijom i Sjedinjene Države izrazile žaljenje, a članice EU pojedinačnim izjavama osudile potez Moskve.
Predsjednik Dmitrij Medvedev potpisao je u utorak odluke o priznanju dviju gruzijskih pokrajina nakon što su to dan ranije od njega zatražila oba doma ruskog parlamenta, te pozvao druge zemlje da slijede primjer Rusije.
"Sve rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a podržavaju teritorijalnu cjelovitost i pun suverenitet Gruzije. To je naše stajalište i pri njemu ostajemo", rekao je glasnogovornik Europske komisije u Bruxellesu.
"Naša potpora pristupu Rusije u WTO i naše uvjerenje da je njoj ondje mjesto nisu se promijenile", rekao je u Bruxellesu Peter Power, glasnogovornik EK zadužen za trgovinska pitanja.
"Kao veliko gospodarstvo koje nije u WTO-u, ona mora pojačati napore da se pridruži", dodao je Power.
Pregovori EU s Rusijom oko WTO-a mjesecima zapinju oko pitanja poreza na izvoz drva.
Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy sazvao je za 1. rujna u Bruxellesu izvanredni europski summit na temu Gruzije i odnosa EU i Rusije nakon sukoba u Kavkazu.
"Držimo to žalosnom odlukom i podsjećamo da podržavamo teritorijalnu cjelovitost Gruzije", izjavio je pak glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova Eric Chevalier.
Alexander Stubb, trenutačni predsjedatelj OESS-a rekao je da "Rusija slijediti načela OESS-a i poštovati teritorijalnu cjelovitost i suverenitet Gruzije. Rusija mora odmah povući svoje vojnike iz Gruzije i primijeniti sporazum o prekidu vatre", a međunarodna zajednica ne može prihvatiti jednostrano proglašenje tampon zona.
Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja je u posjetu Baltičkim zemljama, oštro je kritizirala odluku kao "apsolutno neprihvatljivu", te naglasila da će "Gruzija i Ukrajina postati članice NATO-a"-
Suradnja EU i Rusije mora biti uvjetovana poštivanjem ljudskih prava, demokratskih načela i međunarodnog prava, rekla je Merkel, ali je istaknula da ne želi prekinuti dijalog NATO-a i Rusije.
Američka državna tajnica Condoleezza Rice, koja je u posjetu palestinskom čelništvu na Zapadnoj obali, izrazila je "žaljenje" zbog odluke ruskog predsjednika.
Britanija je odbacila potez Moskve kao odluku protivnu rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, koja ne pridonosi miru na Kavkazu.
"Kategorički to odbacujemo i potvrđujemo gruzijski suverenitet i teritorijalnu cjelovitost", rekla je glasnogovornica Foreign Officea.
Švedski ministar vanjskih poslova Carl Bild napisao je odmah na svome blogu da je rusko priznanje "svjesno i jasno kršenje međunarodnog prava i temeljnih načela o stabilnosti u Europi".