VATIKAN – Papa Benedikt XVI. primio je danas, 21. veljače, veleposlanika Srbije pri Svetoj Stolici Vladetu Jankovića u prigodi primopredaje vjerodajnica, priopćio je Tiskovni ured Svete Stolice. Sveta Stolica, rekao je Papa u svojem obraćanju veleposlaniku Jankoviću, cijeni svoje diplomatske veze sa Srbijom i zato potiče da se, u trenutku u kojem Srbija i susjedne joj zemlje trude zauzeti mjesto koje im pripada u Europi, nastave napori na izgradnji budućnosti mira, napretka, pomirenja i mirnog suživota u regiji. Osvrnuvši se na trenutačnu krizu na Kosovu, Papa je pozvao "obje strane na razboritost i suzdržanost te da traže rješenja koja će pridonijeti uzajamnom poštivanju i pomirenju".
Primijetivši, nadalje, kako je jedan od razloga brojnih podjela među europskim narodima "tragičan gubitak kršćanskog jedinstva", Papa je izrazio zadovoljstvo zbog postignutog napretka u odnosima između pravoslavnih kršćana i katolika te izrazio zahvalnost Srpskoj pravoslavnoj Crkvi što je 2006. bila domaćinom susreta Mješovite komisije za teološki dijalog između katolika i pravoslavnih, uz aktivnu potporu srpske Vlade. U vezi s tim je izrazio nadu da će dosadašnji pozitivni razvoji nastaviti donositi plodove, napose kroz zajedničko istraživanje kršćanskog socijalnog nauka.
Zemljopisni položaj Srbije, smještene na razmeđu istočnog i zapadnog kršćanstva, rekao je Papa u svojem obraćanju na engleskom jeziku, pruža joj jedinstvenu mogućnost promicanja ekumenskog dijaloga, dok njezin doticaj s islamom, susretom s otomanskim carstvom u prošlosti i prisutnošću mnogih muslimana u toj regiji, otvara brojne mogućnosti za napredak u međureligijskom dijalogu. I jedno i drugo je od iznimno velike važnosti za uspostavu većeg uzajamnog razumijevanja i poštivanja među narodima i nacijama u suvremenom svijetu, rekao je Papa, istaknuvši kako Katolička Crkva u Srbiji želi sve više produbljivati dobre odnose sa Svetim sinodom SPC-a i zalagati se za promicanje jedinstva kršćana i približavanje među pripadnicima drugih religija, kako bi time pridonijela miru i skladu među narodima. A da bi toga sklada bilo, istaknuo je Benedikt XVI., jedan je od nezaobilaznih uvjeta vjerska sloboda. Papa je pritom istaknuo kako su hvalevrijedni koraci koje je Srbija posljednjih godina učinila da zajamči to temeljno pravo. Odlukom da se Crkvama i vjerskim zajednicama vrate dobra koja su nacionalizirana u doba bivše Jugoslavije i uvede vjeronauk u škole pridonijelo se duhovnoj obnovi zemlje i u tome je smislu Srbija dala važan primjer od kojeg druge vlade mogu učiti, rekao je Papa u svom obraćanju veleposlaniku Republike Srbije.