WASHINGTON – Kandidati za predsjedničke nominacije u SAD-u održali su u subotu na ABC News-u posljednje TV rasprave tri dana uoči ključnih stranačkih predizbora u New Hampshireu, ulazeći u najotvorenije međusobne okršaje od početka predizborne kampanje prije više od godinu dana.
Šestorica republikanskih kandidata međusobno su se optuživali oko vanjske politike predsjednika Georgea W. Busha, posebno oko podrške strategiji povećanja broja američkih vojnika u Iraku, te oko čvrstine pristupa problemu ilegalne imigracije u SAD-u.
Najoštrija su u međusobnom osporavanju bila dvojica vodećih u anketama u New Hampshireu – senator John McCain i bivši guverner Massachusettsa Mitt Romney a pratio ih je pobjednik predizbora u Iowi i treći po izgledima u New Hampshireu, bivši guverner Arkansasa Mike Huckabee.
McCain je istaknuo kako je on jedini krizitizirao prvotnu Bushevu politiku u Iraku i tražio povećanje američkih snaga, dodajući kako ono sada daje rezultata te treba odati priznanje Bushu. On je koristio svaku priliku da ukaže na Romneyevu nedosljednost i poznate promjene stavova oko prava na pobačaj i drugih pitanja.
Romney je kritizirao Huckabeeja zbog njegovih ocjena o "arogantnom bunkerskom mentalitetu" Busheve administracije, a McCaina da njegov prijedlog reforme imigracijske politike nudi "amnestiju" za većinu od 12 milijuna ilegalnih useljenika u SAD.
"To nije amnestija! Moj prijatelju, ti možeš potrošiti cijelo svoje bogatstvo na te oglase u kojima me napadaš, ali to još uvijek neće biti istina", odgovorio mu je McCain.
Bivši gradonačelnik New Yorka Rudy Giuliani, bivši senator i glumac Fred Thompson te kongresnik iz Teksasa Ron Paul također su sudjelovali u raspravi, ali samo na mahove, jer su pozornicu prisvojili McCain, Romney i Huckabee, a ABC News nije vremenski ograničio istupe.
TV mreža ABC na raspravu nije pozvala dva republikanska i dva demokratska kandidata koji gotovo da nemaju nikakvu podršku birača.
U raspravi četvoro demokrata, uloga statista pripala je guverneru Novog Meksika Billu Richardsonu, dok su senatori Barack Obama i Hillary Clinton te bivši senator John Edwards, preuzeli pozornicu.
Hillary Clinton, ranije favorizirana kao siguran predsjednički kandidat demokrata, u utorak je na predizborima u Iowi uvjerljivo poražena od Obame, završivši kao treća iza Edwardsa, a posljednje ankete govore da je Obama gotovo izjednačen s njom i u New Hampshireu.
Raspravu je otvorila pripremljenim napadom na vjerodostojnost mladog senatora iz Illinoisa, ukazujući na njegovu nedosljednost i promjene stavova o ključnim pitanjima, kao što je "reforma zdravstva i niz drugih".
Obama se suprotstavio, insistirajući na dosljednosti svojih stajališta.
Clinton mu je spočitnula kako je rekao da neće glasati za zakon o domovinskoj sigurnosti, ali je ipak glasao. Potom da neće glasati za zakon o financiranju rata u Iraku, ali je ipak glasao i slično.
Obamu je u obranu uzeo John Edwards, drugi u Iowi, nastojeći se predstaviti kao zagovornik promjena uz Obamu, i eliminirati Hillary Clinton kao simbol statusa quo.
"Svaki puta kada on govori u prilog promjena, svaki puta kada se ja borim za promjene, snage statusa quo će napasti", gorljivo je ustvrdio Edwards.
"Nisam čuo tu vrstu napada od senatorice Clinton kad je bila u vodstvo. Sada kada nije, čujemo ih", dodao je. Clinton je, gotovo ljutito, odgovorila kako iza sebe ima "35 godina iskustva činjenja promjena" a ne samo govora o njima.
Richardson je duhovito komentirao da je, kao diplomat, bio na pregovorima o oslobađanju talaca, koji su bili puno civiliziraniji od takve rasprave.
Na pitanje voditelja što može reći biračima koji misle kako ona nije dovoljno simpatična za razliku od Obame, Clinton je odgovorila da joj to "vrijeđa osjećaje, ali će probati preći preko toga".
Dodala je kako se slaže da je Obama simpatičan, ali da ni ona nije toliko loša.
"Ti si Hillary…dovoljno simpatična", zajedljivo je odgovorio Obama, što su TV komentatori, posebno komentatorice, nakon rasprave ocijenili njegovim najslabijim trenutkom.
Na licima većine kandidata ogledao se umor od neprekidne kampanje posljednjih dana u Iowi i New Hampshireu.
Prema posljednjim anketama u New Hampshireu Clinton ima oko 32 posto podrške a Obama 28 posto, dok Edwards znatno zaostaje s oko 15 posto glasova.
Kod republikanaca izjednačeni su McCain i Romney s 32 i 30 posto podrške, dok Huckabee dobija oko 12 posto glasova.
Nakon pobjede u Iowi, Obama i Huckabee su zabilježili porast podrške u New Hampshireu za oko dva posto glasova, izvijestio je CNN. U posljednjih 30 godina, pobjednik predizbora u Iowi, ponovio je tu pobjedu i u New Hampshireu u manje od 50 posto slučajeva.