SARAJEVO – Oko stotinu novinara okupilo se u srijedu pred sjedištem Parlamenta Bosne i Hercegovine u Sarajevu kako bi prosvjedovali zbog učestalih napada na njihove kolege i stalnog ugrožavanja slobode medija u toj zemlji.
Neposredan povod okupljanju, na koje je pozvala redakcija sarajevskog tjednika "Start", bio je fizički napad zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta BiH Sadika Bahtića na novinarsku ekipu Televizije Federacije BiH (FTV).
Televizijska kamera vjerno je zabilježila kada je Bahtić prošlog tjedna grubo nasrnuo na novinara Avdu Avdića i njegova snimatelja, koji su došli pratiti konferenciju za novinstvo županijskog ogranka Stranke za BiH (SBiH).
Bahtić je odmah počeo prijetiti ekipi FTV-a, a Avdića je gurajući istjerao iz sobe u kojoj je trebala biti održana konferencija za novinstvo.
Bahtić je, unatoč postojanju snimke, tvrdio kako "nikakvog fizičkog kontakta" nije bilo te konstatirao kako je "žrtva udbaške montaže".
"Novinari moraju zaštititi svoje dostojanstvo, a političari moraju shvatiti da se ne mogu tako ponašati", izjavio je glavni urednik "Starta" Eldin Karić.
On, međutim, nije krio razočarenje činjenicom da je razmjerno mali broj medijskih djelatnika došao na prosvjed koji je zakazan upravo u vrijeme kada je održavana plenarna sjednica oba doma državnog parlamenta.
"Ne znam hoće li oni koji nisu došli imati moralno pravo žaliti se kada im se dogodi nešto slično", konstatirao je Karić.
I urednik tjednika "Dani" Senad Pećanin istaknuo je kako je došao jer drži da je vrijeme spriječiti političare u njihovim stalnim nastojanjima da novinarima onemoguće obavljanje njihova posla.
Avdo Avdić zahvalio se na potpori koju je dobio kazavši kako to smatra i potporom svim drugim novinarima koji samo žele pošteno raditi svoj posao. Prosvjednici su potpisali i posebnu peticiju upućenu Parlamentu BiH sa zahtjevom da i to tijelo osudi Bahtićevo ponašanje.
Sličan prijedlog je tijekom plenarnog zasijedanja iznijela i oporbena Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH), no on nije naišao na potporu potrebne većine zastupnika.
Središnjica Stranke za BiH (SBiH) na Bahtićev ispad reagirala je sa sedam dana zakašnjenja.
U priopćenju objavljenom u utorak iz te stranke, na čijem je čelu Haris Silajdžić, navedeno je kako se cijeli slučaj razmatra te da će vjerojatno uslijediti odgovarajuće stegovne mjere protiv Bahtića.