FRANKFUR – Njemačko gospodarstvo upozorilo je na pomanjkanje smeća koje se u brojnim postrojenjima u toj zemlji koristi kao gorivo za proizvodnju struje i toplinske energije.
Ono što preostaje nakon razvrstavanja smeća i odvajanja papira, stakla i drugih materijala koji se recikliraju, u Njemačkoj je postalo vrijedno gorivo koje se koristi za proizvodnju energije. Smeće je posebno traženo nakon 2005., kad je donešena zabrana izravnog odlaganja otpada na deponije.
"Tijek otpada preusmjeren je u spalionice", izjavio je ekonomist Dresdner Bank Christoph Partisch komentirajući najnovije stanje izazvano drugačijim pristupom otpadu.
Zbog velikog rasta cijena nafte i plina, gospodarenje otpadom postalo je unosan postao. Vlasnici spalionica prodaju energiju. Osim toga, ne plaćaju dažbine zbog oslobađanja ugljičnog dioksida jer pomažu u štednji ugljena i nafte. Stoga je broj spalionica narastao do te mjere da im ponestaje sirovina.
Oko 14 milijuna tona kućnog smeća koje se godišnje skupi u Njemačkoj prerađuje se u 68 spalionica s kapacitetom od gotovo 18 milijuna tona godišnje, priopćilo je njemačko Savezno ministarstvo okoliša.
Unatoč tome, i dalje se otvaraju nova postrojenja u kojima se spaljuje osušeni i razvrstani otpad, takozvano dodatno gorivo. Dok je donedavno zbrinjavanje otpada bilo skupo, cijena zbrinjavanja mogla bi početi vrtoglavo padati, procijenili su stručnjaci.
Savezna udruga za gospodarenja otpadom najavila je da se u Njemačkoj planira izgraditi oko 100 spalionica. Međutim, njihova izgradnja gospodarski je isplativa samo ako je utemeljena na dugoročnim ugovorima o dostavi smeća. Stoga se udruga zauzima za liberalizaciju tržišta. "Odnos prema smeću trebao bi biti kao i prema svakoj drugoj robi", izjavio je glasnogovornik udruge Karsten Hintzmann, podsjećajući da tvrtke koje se bave gospodarenjem otpadom posežu za uvozom, za koji se međutim mora tražiti dozvola.
Šansa za njemačke spalionice pokazala se prilikom rasta krize sa smećem u Napulju u Italiji. Nijemci su uspjeli uvesti 160.000 tona otpada iz Napulja, ali je procedura dobivanja odgovarajućih dozvola trajala mjesecima.
Prema podacima njemačkog Saveznog ureda za okoliš, u 2007. u Njemačku je uvezeno oko šest milijuna tona smeća, uglavnom iz susjednih zapadnih zemalja. Istodobno, u te iste zemlje Njemačka je izvezla oko 1,8 milijuna tona smeća.
Za razliku od drugih elektrana i industrijskih postrojenja, spalionice smeća ne trebaju inače propisane certifikate za ugljični dioksid što ga ispuštaju. "To ima svoj smisao", izjavio je Edgar Freund iz ministarstva okoliša Hessena. Pri spaljivanju otpada, kao i kod svakog drugog gorenja nastaje ugljični dioksid koji šteti klimi. Međutim, taj bi se plin oslobađao i kad bi se smeće prepustilo truleži. Samo što u tom slučaju od njega ne bi bilo koristi i ne bi bilo uštede fosilnih goriva, objasnio je Freund.