BRUXELLES – Ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a usuglasili su u ponedjeljak u Bruxellesu zajednički tekst o Kosovu u kojem se kaže da će svaka zemlja EU-a o njegovu priznanju odlučiti sukladno svojoj nacionalnoj praksi i međunarodnom pravu, a odmah nakon toga nekoliko je zemalja objavilo namjeru da će Kosovo vrlo brzo priznati.
"Vijeće prima na znanje da će zemlje članice odlučiti, sukladno nacionalnoj praksi i međunarodnom pravu i o svojim odnosima s Kosovom", stoji u konačnim zaključcima Vijeća, nakon višesatnih pogađanja i dogovora.
U prvotnom je prijedlogu kod te ključne rečenice stajalo da "zemlje članice mogu odlučiti sukladno nacionalnoj praksi i pravnim normama, o uspostavljanju odnosa s Kosovom kao neovisnom državom pod međunarodnim nadzorom". Na kraju je prihvaćen španjolski prijedlog u kojem se u tom dijelu uopće ne spominje riječ neovisnost.
Vijeće je u svojim zaključcima istaknulo da je slučaj Kosova predstavlja "sui generis" slučaj, koji ne postavlja nikakav presedan.
"Vijeće ističe svoje uvjerenje da, u svjetlu sukoba, etničkog čišćenja i humanitarne katastrofe iz 1990-tih i produženog razdoblja međunarodne uprave u skladu s rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti UN-a, status Kosova predstavlja slučaj sui generis koji ne postavlja nikakav presedan", stoji u zaključcima.
Ministri su ponovili da potporu europskoj perspektivi zemalja zapadnog Balkana, "koje će postati sastavni dio Europske unije kada ispune uspostavljene kriterije".
Ostaje, međutim, nejasno kako će Kosovo moći pregovorati o priblažavanju EU-a, ako ga sve članice ne priznaju kao državu, što su već najavili Cipar, Španjolska i Rumunjska.
Vijeće je u svojim zaključcima osudilo nasilje koje je izbilo nakon proglašenja kosovske neovisnosti u Beogradu, Mitrovici i drugim mjestima, posebice protiv stranih diplomatskih misija.
Vijeće također poziva "Beograd i Prištinu da poštuju svoja ranija obećanja da će se suzdržati od bilo kakvih aktivnosti ili izjava koje bi mogle ugroziti sigurnosnu sitauciju".
Odmah nakon završetka ministarskog sastanka većina zemalja EU-a najavila je da će priznati kosovsku neovisnost. Prva je bila Francuska, a ubrzo su je u najavama uslijedile Velika Britanija, Italija i Njemačka.
Još desetak zemalja članica objavilo je namjeru da će priznati kosovsku neovisnost, a da će formalna odluka, zbog različitih nacionalnih procedura, biti donesena nešto kasnije.
Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier izjavio je da 17-ak država članica odlučilo brzo priznati neovisnost Kosova. "Oko 17 članica odlučilo je brzo reagirati kako bi se izbjeglo stvaranje zrakopraznog prostora neodlučnim ponašanjem. Većina država EU-a će priznati demokratsko, multietničko Kosovo zasnovano na vladavni prava", rekao je Steinmeier. Njegova austrijska kolegica Ursula Plassnik izjavila je da će Austrija brzo priznati Kosovo.
Švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt izjavio je da će "velika većina" zemlja članica priznati neovisnost Kosova tijekom ovoga ili sljedećeg mjeseca.
U međuvremenu je rumunjski predsjednik Traian Basescu u Bukureštu izjavio da njegova zemlja "neće priznati Kosovo" jer odluku o neovisnosti smatra "ilegalnom". Najavio je također da će Rumunjska zatvoriti svoj diplomatski ured u Prištini. Pritom je isključio bilo kakvu povezanost Kosova i regije u središnjoj Rumunjskoj u kojoj živi velika mađarska manjina.
Cipar je priopćio da "nikada" neće priznati Kosovo jer je odluka o njegovoj neovisnosti "pravno ništavna i krši teritorijalni integritet Srbije". Cipar strahuje da bi se primjer Kosova mogao primjeniti na samoproglašenu tursku državu na sjeveru otoka.
Grčka ministrica vanjskih poslova Dora Bakojanis izjavila je u Ateni da će se Grčka "u kasnijoj fazi" izjasniti o kosovskoj neovisnosti nakon što razmotri sve dimenzije i posljedice bilo kakve odluke za regionalnu sigurnost i interes zemlje.
Slovačka je priopćila da "zasad" neće priznati neovisnost Kosova. "Moramo biti mudri, u planu Marttija Ahtisaarija je predviđen period od 120 dana tranzicijskog razdoblja u kojem treba vidjeti kako funkcionira kosovska država. U tom razdoblju mi ćemo ponovno razmatrati svoju odluku", rekao je slovački ministar vanjskih poslova Jan Kubiš.
Nizozemska je objavila da neće priznati Kosovo sve dok ne prouči novi kosovski ustav i njegovu primjenu, posebice na području zaštite manjina.
Za razliku od Rumunjske, susjedna Bugarska je preko ministra vanjskih poslova Ivaila Kalfina najavila je da će u sljedećih nekoliko tjedna priznati Kosovo.
Mađarska je najavila da ima namjeru priznati Kosovo ali će to učiniti, prema riječima svoga šefa diplomacije Kinga Goencza, tako da se ne "zavadi" sa Srbijom.
Finska i Danska su priopćile da će priznati Kosovo u sljedećih nekoliko tjedana, a Belgija to namjerava učiniti do srijede.
Baltičke zemlje, Latvija, Litva i Estonija najavile su da će uskoro priznati neovisno Kosovo.