ZAGREB – Države i institucije diljem svijeta pokazuju "nemoć, kukavištvo i dvostruka mjerila" u obrani prava na slobodnu riječ, objavila je organizacija Reporteri bez granica (RSF) u izvješću za 2008., u kojem se ocjenjuje stanje medijskih sloboda u 98 zemalja svijeta.
Kada je riječ o Hrvatskoj, koju RSF smješta u regiju Balkana, izdvaja se slučaj gotovo 24-satnog pritvaranja te ispitivanja novinara Željka Peratovića zbog sumnje u otkrivanje dokumenata označenih kao državna tajna.
RSF piše da bi Peratović mogao biti osuđen na tri godine zatvora, te navodi da je pušten "pod međunarodnim pritiskom".
U vezi s Hrvatskom Reporteri izražavaju zabrinutost radom Haškog suda (ICTY) čije je Tužiteljstvo u svojstvu osumnjičenika pozvalo na saslušanje osam hrvatskih novinara jer su objavili dokument s oznakom tajnosti.
Takav postupak stvorio je "opasan presedan", napominje RSF, jer su se "dosad jedine akcije koje su međunarodni sudovi pokretali protiv novinara odnosili na objavu identiteta zaštićenih svjedoka".
S dokumenta, koji su objavile HRT, dnevni listovi te izvještajna agencija Hina, na kraju je skinuta oznaka tajnosti, ali ta činjenica nije obustavila sudski progon novinara, napominje RSF.
U izvješću za 2008., glavni tajnik RSF-a Robert Menard naglašava da "beskičmenjaštvo nekih zapadnih zemalja i većine međunarodnih institucija šteti slobodi medija".
"Manjak odlučnosti demokratskih zemalja u obrani vrijednosti za koje se navodno zauzimaju alarmantan je", drži Menard.
RSF u tom kontekstu spominje UN-ovu agenciju za ljudska prava u Ženevi koja je popustila pritisak nad državama kakve su Iran i Uzbekistan, a zamjera i Europskoj uniji popustljivost prema diktatorima koji provode represiju.
RSF posebice očekuje pritiske i tjelesne napade na novinare tijekom skorih, ključnih izbora u Pakistanu, Rusiji, Iranu i Zimbabveu, a zabrinut je za novinare u zonama sukoba u Šri Lanki, na palestinskim područjima, nekim afričkim državama, te poglavito u Iraku.
Cenzura nad novih medijskim sredstvima (prijenos podataka putem mobitela, interneta), posebice je alarmantna u nekim zemljama, među kojima u Kini, koja će biti domaćin Olimpijskih igara u ljeto 2008.
"Nitko osim Međunarodnog olimpijskog odbora, čini se, ne vjeruje da će vlada učiniti znatan napredak u poboljšanju ljudskih prva prije početka OI", piše RSF.
"Svaki put kada je neki novinar ili bloger pušten na slobodu, drugi je uhićen (…) kineske disidente vjerojatno očekuju teška vremena ovoga ljeta", zaključuje RSF.
Za medijske slobode u Europi RSF tvrdi da se pogoršavaju i da politički vođe autoritarnih režima proganjaju novinare koji pišu o korupciji i bogaćenju vladajućih, ali da ni u zemljama s većim medijskim slobodama novinari često nisu dovoljno zaštićeni od sudskog progona.
U Zapadnoj Europi RSF pominje privođenja i pretraživanja stanova novinara u Francuskoj, Njemačkoj te Italiji.
U ostatku Europe izdvaja tjelesne napade na novinare na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza, napose one koji istražuju organizirani kriminal, te prijetnje smrću i zlostavljanja u središnjoj Europi i na Balkanu, gdje su mediji još vrlo polarizirani.
Za slučaj Turske spominje se ubojstvo tursko-armenskog urednika Hranta Dinka u siječnju i napominje da bi zemlja trebala učiniti napore da se riješi svojih nacionalističkih ideja.