PEKING – Cilj prosvjeda u Lhasi bilo je sabotiranje Olimpijskih igara u Pekingu, izjavio je u utorak kineski premijer Wen Jiabao službeno priznajući krvave nemire u Tibetu od prošlog tjedna za koje je optužio Dalaj Lamu.
"Željeli su sabotirati pekinške Olimpijske igre", rekao je Wen na konferenciji za novinare održanoj u Pekingu nakon dvotjednog zasjedanja kineskog Narodnog kongresa.
Optužujući Dalaj Lamu za nemire u Tibetu, kineski premijer kazao je kako Kina posjeduje "dovoljno činjenica i dovoljno dokaza" da je za nemire u Lhasi odgovorna "Dalai Lamina klika". Istodobno je izrazio spremnost za dijalog s duhovnim vođom Tibetanaca, ali pod uvjetom da Dalaj Lama odustane od neovisnosti Tibeta, izviejstila je Hina.
"Ako Dalaj Lama odustane od neovisnosti i prizna da je Tibet neotuđiv dio Kine poput Tajvana, naša će im vrata biti otvorena za dijalog", izjavio je Wen na konferenciji za novinare.
Na pitanje o slučaju aktivista Hu Jiaoa čija se presuda očekuje u utorak, Wen je rekao da Kina neće vršiti jače represije disidenata prije Olimpijskih igara u Pekingu istaknuvši kako je riječ o "lažnim optužbama", a u vezi tog slučaja rekao je da je Kina pravna država pa će tako biti riješen i taj slučaj.
Disident Hu Jia, jedan od najžešćih kritičara kineskog režima optužen je za poticanje subverzije i mogla bi mu biti određena teška zatvorska kazna. EU i SAD su više puta istaknule duboku zabrinutost zbog zatočenja Hu Jiaoa.
Wen je izjavio da će stranim novinarima biti dozvoljen odlazak na Tibet kako bi utvrdili tamošnju situaciju nakon nemira, ali nije precizirao kada.
"Razmotriti ćemo mogućnost da strani mediji odu na lice mjesta utvrditi stanje", rekao je.
U pojedinim slučajevima Tibet je dostupan za strane novinare koji dobiju specijalnu dozvolu, ali im je pristup onemogućen od izbijanja prosvjeda prije tjedan dana.
Premijer Wen je izjavio da je Tibet "osjetljivo" pitanje odnosa između Kine i Indije odgovorivši tako na pitanje susjedskih odnosa.
"Nadamo se da će indijska vlada uspjeti korektno voditi tibetanski problem uz konsenzus naših dviju zemlja", rekao je.
Oko 100.000 Tibetanaca prebjeglo je u Indiju, ali New Delhi priznaje suverenitet Kine nad Tibetom.
Kineski premijer je rekao da "cijeni" stav Indije u vođenju "separatističkih aktivnosti klike Dalaj lame" koji je u egzilu u Indiji od 1959.
Prošlog tjedna je indijska policija uhitila 100 Tibetanaca koji su obilježavajući obljetnicu kineske okupacije svoje zemlje krenuli u prosvjedni marš prema Tibetu.
Kineski premijer osvrnuo se i na kinesko gospodarstvo za koje je rekao da bi zbog visoke inflacije i snažnog rasta ove, 2008. moglo proživjeti svoju "najtežu godinu".
Nije jednostavno ispuniti cilj vlade i ograničiti inflaciju na 4,8 posto, rekao je Wen Jinbau. Nagli porast potrošačkih cijena se nakon snježnih katastrofa početkom godine u Kini dodatno zaoštrio. U veljači su potrošačke cijene u Kini doživjele skokoviti porast od 8,7 posto što se nije dogodilo već 11 godina.
Kina je, osim toga, "duboko zabrinuta" zbog globalnog gospodarskog razvoja, rekao je Wen Jinbao. Kinesko gospodarstvo nalazi se pred "velikim ispitom". Ekonomija Kine danas je usko povezana s tokovima svjetskog gospodarstva, zbog čega se i globalne oscilacije neizbježno odražavaju na Kinu, istaknuo je kineski premijer.
"S obzirom da američki dolar i dalje kontinuirano gubi na vrijednosti, pitam se koje će mjere financijske politike poduzeti američka vlada kad dolar dosegne najnižu točku u ovom procesu gubljenja vrijednosti i u kojem će se smjeru kretati američko gospodarstvo", rekao je kineski premijer Wen Jinbao.