BRUXELLES – Vijeće biskupskih konferencija zemalja članica EU-a (COMECE) zauzima se za to da se u europskoj direktivi o radnom vremenu nedjelja definira kao neradni dan, rečeno je u petak u Bruxellesu na konferenciji za novinare nakon završetka godišnje sjednice COMECE-a.
U Bruxellesu je u petak završila trodnevno godišnje zasjedanje COMECE-a, na kojem je sudjelovao i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, koji je ujedno i potpredsjednik Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE). Glavna tema zasjedanja bila je "Poštivanje dostojanstva ljudske osobe i očuvanje stvorenog – Utjeloviti opće dobro u europsku politiku 21. stoljeća".
Na konferenciji za novinare po završetku zasjedanja rečeno je da su se biskupi zauzeli da se nedjelja odredi kao tjedni dan odmora, čemu se inače protivi Europski sud pravde.
U Europskoj uniji od 2004. pokušavaju postići suglasnost oko direktive o radnom vremenu, kojom bi na razini EU-a bila definirana minimalna pravila o tom pitanju. Među zemljama članicama još uvijek nema suglasnosti, uglavnom zbog protivljenja Velike Britanije.
Kod prijedloga direktive za Britaniju je najspornije pitanje treba li u radno vrijeme računati vrijeme provedeno u pripravnosti, primjerice kada liječnik dežura, ali nije radno aktivan. Britaniji ne odgovara ograničavanje radnog tjedna na maksimalnih 48 sati i u tom pitanju za sebe traži izuzeće.
Na konferenciji za novinare sudjelovao je i bivši povjerenik Europske komisije za poljoprivredu i ribarstvo Franz Fischler, koji je za COMECE izradio nacrt izvješća o "Klimatskim promjenama i kršćanskom stilu života".
Fischleru, koji je ujedno i savjetnik hrvatske Vlade za pristupne pregovore s EU-om, postavljeno je pitanje što je savjetovao premijeru Ivi Sanaderu u vezi s pitanjem Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP).
"S pravnog stajališta, svaka zemlja ima pravo primjeniti ZERP. To proizlazi iz Konvencije o pravu mora, prema kojoj se to može proglasiti jednostrano, bez suglasnosti susjeda", rekao je Fischler. Međutim, dodao je, postoji politički problem jer je Hrvatska preuzela obveze da to neće učiniti bez konzultacija sa susjedima. "Sa susjedima treba razgovarati i vidjeti koji su njihovi problemi u vezi s primjenom ZERP-a. Premijer Sanader je naznačio da bi Hrvatska bila voljna dopustiti ribarenje u skladu s određenim pravilima", rekao je Fischler.
S druge strane, postoji problem između Hrvatske i Slovenije u vezi s razgraničenjem na moru. "To je bilateralno pitanje i mora se riješiti bilateralno", rekao je Fischler, dodajući da je dobra ideja da se to pitanje prepusti nekom međunarodnom sudu, a da se dvije zemlje obvežu da će prihvatiti odluka toga suda.