BRUXELLES – Europska će unija najkasnije do kraja ovoga tjedna formalizirati svoju odluku o slanju policijske i pravosudne misije na Kosovo, uoči očekivanog proglašenja neovisnosti te pokrajine.
Ranije se očekivalo da će odluku o slanju misije donijeti Vijeće EU-a na sastanku u ponedjeljak, kada se sastaju ministri vanjskih poslova.
Politička odluka o slanju misije, kojoj se oštro suprotstavljaju Srbija i Rusija, donesena je još u prosincu prošle godine na summitu EU-a. Dan nakon drugog kruga predsjedničkih izbora u Srbiji, Vijeće EU-a pripremilo je pravnu i financijsku podlogu za slanje misije i sada preostaje još donijeti formalnu odluku koja će biti donesena po pisanoj proceduri. Time bi se otvorio put za raspoređivanje 1800 policijaca i sudskih istražitelja.
Misija pod nazivom EULEX Kosovo bit će raspoređivana postupno u roku od 120 dana, a za vrijeme toga tranzicijskog razdoblja, odgovornost za stanje na Kosovu ostat će na misiji UN-a UNMIK.
Prema diplomatskim izvorima, nema potreba da se odluka donosi na sastanku Vijeća EU-a u ponedjeljak, budući da su čelnici EU-a već donijeli političku odluku o slanju misije.
Očekuje se da će kosovski Albanci u nedjelju 17. veljače proglasiti neovisnost, koju bi vrlo brzo priznale Sjedinjene Države i velika većina zemalja članica EU-a. Prema diplomatskim izvorima, u nedjelju navečer trebali bi se sastati politički direktori ministarstava vanjskih poslova zemalja članica kako bi dogovorili tekst izjave EU-a. U izjavi bi se trebalo navesti da je EU "primio na znanje" proglašenje neovisnosti, čime bi se prepustilo zemljama članicama da pojedinačno odluče kada će i hoće li to priznati.
U EU smatraju da rezolucija UN-a 1244 na temelju koje je raspoređen UNMIK predstavlja pravni temelj i za europsku misiju. Tome se protive Rusija i Srbija, prema čijoj interpretaciji ta rezolucija jamči teritorijalnu cjelovitost Srbije.
Beograd je čak i eventualno potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju uvjetovao time da EU odustane od slanja misije na Kosovo. Međutim, iako se većina zemalja članica EU-a slaže da se Srbiji ponudi potpisivanje SSP-a, tome se još uvijek snažno suprotstavlja Nizozemska.