ZAGREB – Moguće je da neke europske zemlje nisu podržale izbor Češke u Vijeće sigurnosti, piše u srijedu češki tisak i među razloge neuspjeha ubraja nekonzistentnu politiku svoje zemlje prema Africi i globalnom zagrijavanju.
Nakon drugog izbornog kruga u kojem je dobila manje glasova od Hrvatske, Češka je povukla kandidaturu te je Hrvatska sa 184 glasa u trećem krugu izabrana za stalnu Vijeća sigurnosti UN-a.
Češka je dobila znatno manju potporu od očekivane i moguće je da neke europske zemlje za nju i nisu glasovale, piše u srijedu novinar Milan Vodička u dnevniku Mlada fronta Dnes (Mfd) i stoga poziva vodstvo svoje zemlje da ispita je li svojim ponašanjem Prag ozlojedio partnere u EU.
Vodička zamjera i premijeru Mireku Topolaneku nedovoljno lobiranje.
"Nitko ne razumije zašto Topolanek… (koji je došao u New York u posljednji trenutak) nije ostao sjediti na svojem mjestu u UN-u i promatrati tijek glasovanja već sem, umjesto toga, vratio kući", piše novinar MfD-a.
K tomu, četvrtina glasova stiže iz Afrike, a Česi su zatvorili nekoliko veleposlanstava na tom kontinentu i u ministarstvu vanjskih poslova ukinuli odjel za Afriku, podsjeća MfD i napominje da "Češki predstavnici griješe ako drže da ih Afrika ne promatra, iako oni ne pokazuju dovoljno interesa za Afriku".
Na nedavnoj konferenciji o globalnom zagrijavanju češki predsjednik Vaclav Klaus suprotstavio se zaključcima Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC) da je ljudska aktivnost najodgovornija za globalno zagrijavanje što se nikako nije moglo svidjeti nekim otočkim državama koje bi mogle biti potopljene zbog porasta razine oceana.
A kada je zamjenik češkog premijer Martin Bursik došao u New Yorku korigirati negativne Klausove ocjene neke su se države zacijelo zapitale "ima li uopće Češka Republika konzistentnu vanjsku politiku".
"Nema dvojbe da je (neizbor u Vijeće sigurnosti) neuspjeh češke diplomacije", piše u srijedu Zbynek Petraček za Lidove noviny i umjesto toga izražava dvojbe u stvarnu odgovornost pri izboru kandidata u Vijeće sigurnosti.
"Mnogo je važnije da je Libija postala nova članica samo nekoliko mjeseci nakon što je željela smaknuti nedužne bugarske medicinske sestre".
U svome komentaru Petraček zapravo marginalizira važnost statusa nestalne članice.
Gana, Kongo, Katar, države kojima je isteklo članstvo u Vijeću nisu učinile ništa da bi spriječile pokolj u Sudanu ili razriješile krizu oko iranskog nuklearnog programa, a riječ je o njihovu susjedstvu.
"Nažalost, Vijeće sigurnosti UN-a ne može osigurati sigurnost planeta", zaključuje Petraček za Lidove Novini.