WASHINGTON – Američki predsjednik George W. Bush tajno je odobrio američkoj vojsci kopnene operacije u Pakistanu, a da se prethodno nije dogovorio s Islamabadom, piše New York Times na svojoj internetskoj stranici, prenoseći izjave američkih dužnosnika.
Kako navode ti neimenovani američki dužnosnici, Sjedinjene Države će obavijestiti Pakistan o izvođenju operacija na njegovu teritoriju, ali neće zatražiti njegov pristanak.
Njujorški dnevni list misli da Bushovo odobrenje posebnih operacija na području Pakistana koji je iznimno važan saveznik SAD-a u "ratu protiv terorizma" označava zaokret.
Bushova administracija se dugo prepirala s Islamabadom oko načina borbe s Al Qaidom i talibanskim pobunjenicima, napose u pakistanskim planinskim područjima gdje su pobunjenici organizirali svoje logističke baze.
"Stanje u planinskim područjima ne može se više trpjeti", rekao je u tom napisu visoki američki dužnosnik koji nije htio otkriti identitet, "moramo biti borbeniji. Naredbe su izdane".
New York Times tvrdi da američki dužnosnici već nekoliko mjeseci raspravljaju o tome treba li odobriti takve upade u Pakistan, pošto su američke obavještajne službe upozorile da jača utjecaj Al Qaide i drugih skupina na sjeverozapadu Pakistana.
Napis je objavljen pošto je Islamabad 3. rujna optužio međunarodne snage – najvjerojatnije američke – bazirane u Afganistanu da su izvele napad na selo na sjeverozapadu svog teritorija i pritom ubile 15 civila.
Pakistan je u srijedu oštro osudio te napade, a načelnik glavnog stožera pakistanske vojske, general Ashfaq Kayani, upozorio je da će se "suverenitet i teritorijalna cjelovitost zemlje braniti po svaku cijenu" i da "nijedna strana sila ne smije izvoditi operacije unutar pakistanskih granica".